Vláda strategicky rozhodla. A investovala do kliniky, kde léčí Ebolu

09.03.2011 7:03

Norské království přispělo 15 miliony korun na opravu infekční kliniky v nemocnici Na Bulovce. A v nejbližších pěti letech se chystá v Česku z Norských fondů investovat další 3,3 miliardy korun. Pomůže tím tolik ministerstvem proklamované restrukturalizaci zdravotnictví?

Vláda strategicky rozhodla. A investovala do kliniky, kde léčí Ebolu

Ač českým zdravotnictvím hýbe krize, vláda sáhnula v uplynulých měsících do strategických investic státu. A pomohla pražské Fakultní nemocnici Na Bulovce i se získáním peněz z Norských fondů. Jen díky tomu tu tak mohla být opravena unikátní a v zemi jediná Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí. 

OBRAZEM Kde se léčí Ebola a HIV

"Tato strategická investice státu byla napříč celé situaci v českém zdravotnictví nezbytná. Klinika, která je jediným pracovištěm tohoto typu u nás, fungovala od roku 1940, a tak její oprava byla nutná. Zvlášť nyní, kdy se nemoci šíří díky možnosti cestovat po celém světě velmi rychle a prakticky neomezeně. Současně s rekonstrukcí kliniky byl proto na Bulovce postavený i speciální operační sál pro lidi s vysoce infekční nákazou," řekl ParlamentnímListům.cz první náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Pavelka.

Čtěte také:

Nová klinika s bezkonkurenčním operačním sálem tak byla dokončena v posledním únorovém dnu, na 24. března 2011 je potvrzena kolaudace. "Klinika je i nadále největším a nejvýznamnějším zařízením, jen v loňském roce sem bylo přijato 4610 pacientů, z toho na intenzívní péči 649 pacientů. V současné modernizované verzi jsme zde připraveni přijmout i pacienty nakaženými SARS, Antraxem, Ebolou i HIV," popsala nové zdravotní zařízení ředitelka nemocnice Kateřina Toběrná.

To, že má a bude mít klinika uplatnění, dokazují i čísla z loňského roku: jen od ledna do června 2010 muselo být na klinice provedeno 8 operačních porodů HIV pozitivních žen a 91 dalších operací lidí s nakažlivými chorobami. Vzhledem k tomu, že klinika již procházela za plného chodu postupnou rekonstrukcí, vše bylo velmi náročné.

Je připravena i na nejvyšší stupeň biologického rizika

Klinika bude mít v západní části umístěnou i takzvanou jednotku BSL3. "To je označení pro třetí nejvyšší stupeň biologického rizika. Onemocnění s touto klasifikací jsou schopna vyvolat těžký stav u člověka a zároveň představují vysoké riziko pro zdravotníky a společnost. Cílem je izolace a léčba nemocných a ochrana ostatních obyvatel," vysvětlil dále náměstek ministra Pavelka.

Vzhledem k unikátnosti zařízení a vysoce specializovaných pracovníků, se nabídla otázka, zda nedávná protestní akce lékařů Děkujeme, odcházíme, nemohla provoz tohoto místa ohrozit. "Asi vás to překvapí, ale tito lidé tu pracují už dlouhá léta, neustále se vzdělávají v oboru a určitě by o ně jako specialisty zájem ve světě byl. Z této kliniky ale nikdo výpověď nepodal," vzpomněla na nedávné jinak velmi vypjaté chvíle v nemocnici ředitelka Toběrná.

Pomohly peníze z Norska

Na rekonstrukci je zvláštní i to, že na ni 15 miliony korun přispělo Norské království, celkově vyšla na 60 milionů korun. "Chceme posilovat vzájemné vztahy mezi Norskem a českou republikou, proto jsme se rozhodli, že v rámci Norských fondů budeme v nejbližších pěti letech podporovat ještě další česká zdravotnická zařízení. Vyčlenili jsme na to 3,3 miliardy korun," uvedl pro ParlamentníListy.cz norský velvyslanec Jense Eikaase.

Čtěte také:

Boris Šťastný: Je to jen záplatování děr

"Chvála za každé peníze, které do České republiky a našeho zdravotnictví přitečou," řekl ParlamentnímListům.cz v souvislosti s využitím Norských fondů předseda zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný (ODS).

Dodal však, že tyto peníze jsoiu jen záplatování děr, které ve zdravotnictví jsou. "Bez reformy systému nikdy nebude schopné být naše zdravotnictví samofinancovatelné, a to by byla chyba," myslí si Šťastný.

Opět je ve hře metropolitní nemocnice. Infekční klinika ale zůstane státu

Podle Šťastného by zdravotnictví v Česku významně pomohlo to, kdyby se co nejrychleji začala restrukturalizovat lůžka v nemocnicích, tak jak to posvětila před několika dny i vláda.

V rámci těchto kroků také ParlamentnímListům.cz sdělil, že právě Fakultní nemocnici Na Bulovce budou čekat v nejbližší době zřejmě velké změny.

"Po mnoha letech úvah a plánů, je nyní velmi aktuální návrh na to, aby z Bulovky byla metropolitní nemocnice. Její potřebu potvrdila i nedávná protestní akce lékařů Děkujeme, odcházíme. Lůžka by se to výrazně zefektivnila, infekční klinika, na kterou přispěly Norské fondy, však zůstane v rukou státu - má totiž celorepublikový rozsah," shrnul plány šéf pražské ODS Boris Šťastný.

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…