Věci veřejné se rozhodly: Podpoří část zdravotní reformy

08.06.2011 15:46

Poslanci Věcí veřejných (VV) podpoří ve sněmovně první fázi zdravotní reformy. Po jednání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem to řekl zdravotnický expert véček Jiří Štětina.

Věci veřejné se rozhodly: Podpoří část zdravotní reformy

Podle poslance Jiřího Štětiny se oběma stranám podařilo vyjasnit všechny sporné body, které se minulý týden objevily na jednání špiček vládní koalice ve formátu K9. 

První fáze zdravotní reformy počítá s růstem spoluúčasti pacientů tak, že by do roku 2014 měla stoupnout o pět procent. Pacienti ale zatím nebudou platit za levnější amalgámové plomby. Právě plomby byly nedávno pro VV mezníkem, kvůli kterému nechtěly reformy Hegera podpořit.

„Nepovažujeme amalgámové plomby za nadstandardní péči," uvedl k tomu koncem května například poslanec Petr Skokan (VV).

V roce 2014 by měla být spoluúčast 22 procent

První fáze zdravotní reformy počítá s růstem spoluúčasti pacientů, do roku 2014 by měla stoupnout o pět procent, tedy na 22 procent. S touto novelou souhlasila sněmovna i zdravotní výbor. Platba za den v nemocnici stoupne z 60 na 100 korun, pacienti budou platit léky do 50 korun a podpůrné léky a 30 korun dají za celý recept, ne už za každou položku. 

Kdy se bude projednávat druhá fáze reformy na vládě, není dosud jisté. Ministr zdravotnictví totiž normu se zákony o službách odsunul. Kabinet měl normy dostat dnes. Ministr ale upřednostnil práce na novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, která znamená pro pacienty zlomovou změnu - umožní jim připlatit si na nadstandard.

Reforma vadí odborářům

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že ministr i přesto dál počítá s tím, že tři zákony o službách budou i přes tento odklad platit od ledna 2012, jak si naplánoval. 
   

Reformu jako celek napadají zejména odboráři. Podle nich hrozí, že bude medicína pro bohaté a pro chudé. Vadí jim vymezení nároku pacienta nejen úrovní medicínské vědy, ale i ekonomickými možnostmi. Podle odborářů si každé zařízení může vyložit standard a nadstandard podle toho, jaká bude jeho ekonomická situace. Pacienti tak nebudou mít zaručeno, že všude dostanou stejně kvalitní péči, varují odbory.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…