Nejčernější scénář. Devět tisíc policistů na dlažbě. Kalousku, spas nás

11.07.2011 14:29

Jednání vlády plánované na příští středu má kromě jiných závěrů přinést i rozuzlení v otázce rozpočtu ministerstva vnitra na příští léta. Vedení policie, jakož i celého resortu sedí doslova na trní a s napětím vzhlíží k Miroslavu Kalouskovi.

Nejčernější scénář. Devět tisíc policistů na dlažbě. Kalousku, spas nás

Při loňských úsporných opatřeních hovořil ministr financí o pouhé "rozcvičce na příští rok", a pokud nyní svá slova naplní bezezbytku, už tak černý scénář reforem Policie ČR ještě ztmavne.



Podle návrhu má rezort v příštích třech letech dohromady přijít o 11,8 miliardy korun. Tato redukční dieta jde však do ostrého kontrastu s tvrzením bývalého ministra vnitra Radka Johna a plánu Miroslava Kalouska, podle něhož neměl resort v následujících letech přijít o žádné další prostředky a naopak byla snaha rozpočet v letech 2013 a 2014 lehce navyšovat.

Čtěte také:
Kubice předčítal svou zprávu výboru. To nešlo vydržet, popsal komunista
Člen NERVu Kohout: Vládě jsme ukázali, kde šetřit. Nulová odezva
Kalousek strašil drakonickými škrty. Nyní dává zpátečku

Devět tisíc. Bezpečnostní rozvrat

Policejní odbory ve svých katastrofických vyhlídkách hovoří dokonce o propouštění 9000 příslušníků, což představuje téměř čtvrtinu sboru.

"To je destrukce systému bezpečnosti. Policejního i hasičského," soudí pro ParlamentníListy.cz místopředseda Nezávislého odborového svazu PČR Daniel Bláha.

Předseda výboru na obranu a bezpečnost František Bublan považuje číslo za trochu přemrštěné, nicméně připouští, že situace je vážná.

"I kdyby to byly jen tři tisícovky, tak v kombinaci s drastickými škrty v oblasti provozu se výrazně omezí funkce policie jako takové," sdělil ParlamentnímListům.cz bývalý ministr vnitra Bublan.

Podle informací redakce se už nyní policejní prezidium zabývá plánem, kterak transformovat policejní oddělení na "pouhé" služebny v rámci úspor. Tato "kosmetická úprava" však v žádném případě nemůže uspokojit případné miliardové škrty.

                    

Doporučujeme:
Získali jsme Kubiceho dopis pro Lessyho. Týká se tisícovek policistů

Zásah do Schengenu

Pokud by opravdu došlo k propuštění 9000 příslušníků, mělo by to dopad nejen na vnitřní bezpečnost České republiky, ale i na okolní státy.

"Nezapomeňme na přesah do Schengenského prostoru, jehož jsme členy," připomíná Bláha.

Náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák sice nesdílí černé vyhlídky o takto masivním propouštění, nicméně připustil, že pokud k němu skutečně dojde, postihne převážně mladé policisty, ovšem nikoli výlučně.

"Kdybychom propustili nováčky v tříleté zkušební lhůtě, vytvoříme tím generační mezeru, čímž znemožníme přirozenou obměnu sboru. Pokud na straně druhé propustíme zkušené policisty, budeme muset vyplácet výsluhy a nedosáhneme požadovaného úsporného efektu," uvedl pro ParlamentníListy.cz Husák.

Psali jsme:
Nekompromisní vzkaz policistům: Na slíbené prémie zapomeňte

Živá voda pro MP?

Bezpečnostní odborník Miroslav Mareš připouští, že v případě redukce policistů speciálních útvarů by skutečně nastal problém.

"Stejně však i z oblastí z vysokou kriminalitou. Muselo by dojít k celkové reorganizaci policejního sboru, a na to myslím není manažersky připraven," míní Mareš.

Oblasti se zvýšenou mírou kriminality jsou převážně velká města. Je velmi pravděpodobné, že městská policie by nedokázala zcela suplovat roli té státní a vznikla by poptávka po alternativě.

Tu měly připravenou už Věci veřejné v koaliční smlouvě, kde se počítalo se vznikem metropolitní policie v největších krajských městech.

Proti tomuto plánu se však postavila většina primátorů. Brněnský Roman Onderka projekt zcela shodil pod stůl, naproti tomu Praha ještě nepřestala doufat a požadavek na vytvoření metropolitní policie se dokonce objevil v programovém prohlášení města v úvodu dubna. Projekt však nyní zamrzl na precedentu.

"Jednání skončila na bodě, zda by noví příslušníci byli ve služebním nebo pracovněprávním poměru," sdělila redakci mluvčí pražského magistrátu Tereza Kráseňská.

Související:
Šéf pražské policie proti Johnovi. Odmítá podléhat magistrátu

Foto: Zbyněk Pecák

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…