Podvedené VeVerky: Návrhy Kalouska jsou katastrofa. A bude hůř

17.07.2011 9:51

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) šokoval své „spoluvládce" Věci Veřejné. Na noční poradě ekonomických ministrů jim předložil návrh, který je prý v naprostém rozporu s koaliční smlouvou. Zvýšení DPH na 19 procent a razantní škrty zejména v resortech pod správou Věcí veřejných - školství a dopravě.

Podvedené VeVerky: Návrhy Kalouska jsou katastrofa. A bude hůř

„Minimálně mohu mluvit o tom, že jsme velmi překvapeni. Své návrhy nám pan ministr Kalousek předložil ve středu večer po maratonu zasedání sněmovny a vlády na jednání ekonomických ministrů" řekl pro ParlamentniListy.cz expert pro finanční záležitosti Věcí Veřejných poslanec Michal Babák. Ten také potvrdil výrok předsedy Věcí Veřejných Radka Johna, že předložené návrhy jsou katastrofické.

„Já jsem ministr financí ze staré školy. Rozpočet projednávám nejprve ve vládě a teprve potom s jednotlivými poslanci a v médiích," reagoval pro ParlamentníListy.cz ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se zjevným odkazem na to, že Radek John je sice předsedou Věcí veřejných, ale pouhým poslancem.



Vláda VeVerkám naslibovala hory doly a skutek utek.

Před rokem podle Babáka vláda nejvíce „řízla" kromě resortu dopravy také ministerstvo vnitra, které tehdy také spadalo pod Věci veřejné. „A byla dohoda, že pro rok 2012 se ani v resortu dopravy, ani ve školství škrtat nebude. Navíc mělo byt přidáno 14 miliard do fondu dopravní infrastruktury, což se ani náhodou nestalo," stěžuje si Babák.

Psali jsme:
Babák souhlasí s Okamurou. Zemi je třeba zbavit mafiánů. Má plán
Zvýšení DPH na 19 procent? Podle Babáka podpásovka
VV odmítnou Kalouskovo zvýšení DPH. Chtějí danit bohaté
Nečas: DPH by se mohlo zvýšit na 19 procent

Podle Babáka berou Věci veřejné tento střet velmi vážně. „Vnímáme to však zatím jako první krok a chceme o tom jednat jednat v klidu, a spíše přemýšlet, ze kterých kapitol by to šlo nějak upravit," konstatuje Babák. Vzdát se však prý rozhodně nemíní.

Ve sněmovně se o Kalouskově „podrazu" špitalo už před měsícem.

Zvěsti o tom, že chce ministr Kalousek zvýšit DPH na 19 procent, kolovaly sněmovnou už dobře před měsícem. Bylo by proto divné, kdyby se nedonesly k Věcem veřejným. „Samozřejmě, že jsme tyto signály zaznamenaly, ale žádné takové oficiální stanovisko potvrzeno nebylo," konstatoval Babák. „Oficiální informace zazněla až teprve po vládě na poradě ekonomických ministrů. Před tím se to všechno podhybovalo pouze na kuloárové spekulativní úrovni, a na to se nedalo nijak reagovat."

SLEDUJEME TÉMA DPH
SLEDUJEME TÉMA  ROZPOČET

První místopředsedkyně VV a vicepremiérka Karolína Peake potvrdila také ČTK, že Kalouskovy škrty kromě resortů Věcí veřejných hrozí také ministerstvu spravedlnosti a obraně, které se jim přirozeně vehementně brání.

Navíc hra o DPH ve výši 19 procent, která se chystá na vládě, bude i podle ní velmi tvrdá. „Pokud prý chceme peníze na dopravu, musíme opustit našich pracně vybojovaných 17,5 procenta," komentovala rozhořčeně Peake. Několikrát před tím od Věcí Veřejných totiž zaznělo, že hranice 17,5 procenta je pro ně nedotknutelná.

O novém návrhu zvýšit DPH:
Kalousek zase čaruje s rozpočtem. Výdaje a dávky osekat, daně zvýšit
Ekonomové proti Kalouskovi: Nezvedejte daně, hledejte úspory
Opozice občanům: Vláda vás podvedla. Kalousek vám sebere víc peněz

Kalousek chce škrtat ještě v rozpočtu pro letošní rok.

Podle Karolíny Peake navíc Kalousek údajně uvažuje dokonce o škrtech ještě pro druhou polovinu letošního roku.

Zvýšení DPH bylo přitom koaličními stranami dohodnuto už během debaty o důchodové reformě, jejíž náklady by měla právě zvýšená nižší sazba DPH částečně pokrýt. Podle stávající koaliční smlouvy má však příští rok vzrůst snížená sazba DPH na 14 procent, a teprve v roce 2013 se mají obě sazby sjednotit na 17,5 procentu. Strany vládní koalice potvrdily tuto dohodu v písemném dodatku koaliční smlouvy koncem června.

Peněz bude málo, Kalousek se přepočítal

Hovořit ale o definitivních výsledcích je však podle Babáka ještě brzy. „V tuto chvíli si totiž málokdo asi uvědomuje, ale ministr financí jistě, že příští týden obdržíme čísla za první pololetí plnění rozpočtu 2011," upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Babák.

Podle něj se právě od toho bude odvíjet celá debata. „Hlavně od zmapování dosavadních výběrů daní. Obávám se, že nás čeká velké překvapení, protože se nepodaří vybrat tolik peněz, kolik se plánovalo, a že příjem do rozpočtu bude nižší," konstatoval Babák. Podle něj bude právě toto korigující faktor. „Bavit se proto v tuto chvíli o nějakých konkrétních záležitostech, zda přesunout z obrany čtyři miliardy na školství nebo na dopravu, je v tuto chvíli velmi předčasné," konstatoval.

Pokud budou příjmy rozpočtu nízké, hrozí další škrty. To potvrdil i premiér Petr Nečas. Odkázal se ale hlavně na zhoršující situaci v eurozóně.

Podrobněji:
Nečas varuje ministry. Kdo nebude škrtat, ať podá demisi

Kromě zvýšené spodní hranice DPH na úroveň 19 procent, si také podle Michala Babáka naplánoval Miroslav Kalousek překvapivě škrty, které nevíce poškozují resorty Věcí Veřejných. „Přitom jsme od začátku měli ve vládě jasnou dohodu, že se ani ve školství, ani v dopravě škrtat nebude," zlobí se Babák.

Věci veřejné se už dříve ostře ohrazovaly proti Kalouskovým chystaným „úsporným" plánům v rozpočtu pro rok 2012. Podle Babáka je samozřejmě přirozené, že jim nejvíc vadily škrty jejich resortů. Zklamáním pro Věci veřejné je však i způsob jednání ministra financí.

Také čtěte:
Komentátor Práva Hanák: Zvýšení DPH je nemorální a asociální

Veverky chtějí „své" peníze. Další vládní krize na obzoru?

Karolína Peake dodala, že její strana v souvislosti s „bojem nad rozpočtem" v současné chvíli nechce situaci hrotit či říkat silná slova o odchodu z koaliční vlády. „Byla bych nerada, aby se opět začalo objevovat, že Věci veřejné zase něčím vyhrožují," konstatovala.

VV své rozpočtové požadavky vznesly na závěr červnového maratonu koaličních vyjednávání během vládní krize. Další dvě koaliční strany - ODS a TOP 09 však kategoricky protestovaly proti tomu, aby se téma rozpočtu objevilo v dodatku koaliční smlouvy.

Věci veřejné se nakonec rozhodly setrvat ve vládě, klid však trval necelých čtrnáct dnů. Spor o rozpočet se znovu rozhořel po poradě ekonomických ministrů ve středu 13. července.

Na této poradě ekonomických ministrů nastala podle Peake „typická diskuse" o napjatém rozpočtu a návrzích ministerstva financí pro příští rok i další léta. Jsou podle ní na stole nějaké tabulky a o ně se vede boj. Karolína Peake zároveň poznamenala, že příští porada ekonomických ministrů má proběhnout za týden, 20. července.

Předcházet by jí mělo ale v pondělí či úterý jednání takzvané K9, kde by si měly strany ujasnit základní rámcové schéma dalších vyjednávání. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg již oznámil, že rozpočet má řešit vláda a ne koaliční špičky. "Rozpočet je otázka vlády, nikoliv K9. To jsem velmi kategoricky řekl a na tom trvám. To jsou limity: my si prostě nenecháme rozfofrovat ucelený návrh rozpočtu."

Psali jsme:
Kníže odmítl jednat o rozpočtu na K9. Nenecháme si to rozfofrovat
Zvýšení DPH vládě nepomůže. Lidé budou jezdit nakupovat do ciziny

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…