Peake nadávala muži, že dal úplatek. Máme pro ni drsný příběh z praxe

27.09.2012 6:28

Stejně nebezpečné jako korumpovat a úplatky žádat je korupci akceptovat, prohlásila vicepremiérka Karolína Peake na kritiku z řad soukromníků. Podnikatele totiž rozčílilo, když pokárala živnostníka, který se přiznal, že jednou zaplatil k zakázce desetiprocentní částku navíc.

Peake nadávala muži, že dal úplatek. Máme pro ni drsný příběh z praxe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolina Peake

„Neví, o čem mluví. Když firmy odmítnou dát úplatek, zakázku nedostanou a jejich zaměstnanci se ocitnou na dlažbě,“ reagoval na její postoj první místopředseda Strany soukromníků Rudolf Baránek.

Reagoval tím na situaci ze čtvrtečního pořadu ČT Máte slovo s Michaelou Jílkovou, kde drobný živnostník přiznal vicepremiérce do očí, že pro získání zakázky zaplatil desetiprocentní všimné. „Takže to takhle budeme dělat všichni, do budoucna?“ pokárala ho v živém vysílání Peake a odmítla jeho argument, že se s korupcí v podstatě smířil. „Já bych se s tím nesmířila,“ prohlásila.

Nestačí useknout jen jedno chapadlo

Následná hlasitá reakce zástupce podnikatelů, kterou zprostředkovaly ParlamentníListy.cz, Karolínu Peake nezviklala. „Pokud budou podnikatelé korupci akceptovat a poskytovat vyžádané úplatky, korupce se nezbavíme,“ řekla ParlamentnímListům.cz. „Tím neříkám, že vinni jsou podnikatelé. Jen říkám, že k vymýcení bacilu korupce nestačí, když usekneme jen jedno chapadlo,“ dodala.

Kdo nedá úplatek, zažije šikanu
Ale podnikatelům se prokorupční prostředí v Česku vůbec nelíbí a kritizují nepříliš účinná opatření vlády. Nevidí totiž žádné zlepšení. „Když jsem se v jednom kraji přihlásil do veřejné soutěže, začali se kolem mě točit nějací lidé a naznačovali, že bych za to měl zaplatit. Tak jsem říkal, že je jich tolik, že vlastně nevím, kdo je ten „pravý“. Nato mi představil jeden z nejvyšších krajských šéfů na chodbě nějakého člověka a odešel. Tentokrát už „pravý“ člověk mi pak řekl o několik milionů. Neodmítl jsem ho rovnou, jen jsem to zahrál do autu a žádný úplatek jsem nikdy nedal. Jenže teď mám velké problémy, kraj se mstí, úředníci si pořád něco vymýšlejí, prostě mne šikanují,“ vypráví ParlamentnímListům.cz. podnikatel, který si nepřál být jmenován, jak dopadne ten, kdo odmítne hrát podle nastavených a zažitých pravidel.

Podnikatelé už se bojí i policie

Předseda Unie malých a středních podniků David Šeich podnikatelům radí, aby se s korupcí nesmiřovali. „Pokud na nich někdo bude žádat úplatek, měli by se obrátit na policii. Není možné korupci trpět, to bychom rezignovali na právní stát,“ říká David Šeich.

Proč tedy podnikatel, kterému si kamarád politika řekl za přiklepnutí zakázky o několik milionů, žádost o úplatek neohlásil? „Celý region je jedna ruka, všichni se tam znají, krajští radní se společensky potkávají se státními zástupci, soudci. Nevěřil jsem, že bych něco zmohl. Navíc jsem neměl v ruce žádný důkaz, bylo by to jen tvrzení proti tvrzení,“ objasňuje. Nakonec přiznává, že nevěří ani policistům. V případě jiné zakázky ve stejném kraji, do které se přihlásil, se také objevilo podezření, že budou stejní lidé žádat úplatky. Najednou se na něj obrátili policejní vyšetřovatelé a žádali, aby úplatek žadateli předal, protože jen tak budou mít v ruce důkaz. Zeptal se, jestli mu na akci poskytne policie peníze.

„Ale řekli mi, že mám použít vlastní. Do toho jsem nešel. Kde jsem měl jistotu, že se to neobrátí proti mně? Mohli to na mě ušít, obvinit z korupce mě místo žadatele o úplatek a ještě bych přišel o několik svých těžce vydělaných milionů,“ vysvětlil důvody, proč nechtěl riskovat, i když korupci odsuzuje a úplatky nedává, přestože se dostává do velkých problémů. Aféry s Berkovým nebo Toflovým gangem, kde u trestné činnosti figurovali nebo ji dokonce organizovali policisté i soudci, dokazují, že jeho obavy nemusely být nedůvodné ani směšné.

Na vybírání úplatku mají politici i úředníci svoje lidi, nemusí brát sami

Podobné zkušenosti má více firem. „Naši členové naznačují, stává se poměrně běžně, že dost úředníků úplatky vyžaduje,“ potvrzuje místopředseda Strany soukromníků Rudolf Baránek. Ale dokazuje se to prý velmi těžko, protože politici ani úředníci si o peníze neřeknou zájemci o zakázku sami. „Na to mají své lidi, kamarády, kteří to domlouvají, aby o tom úředníci nemuseli jednat přímo. A ti tomu říkají provize,“ potvrzuje zavedenou praxi.

Oranžový antimonopolní úřad nepůjde proti oranžovým krajům

Dovolat se není kam. Některé firmy kritizují i jednání antimonopolního úřadu, který by měl nad férovou soutěží bdít. Ale i když si u něj neúspěšní zájemci často stěžují na netransparentní výběrová řízení v krajích, která jsou často šitá na míru jedinému zájemci, málokdy dosáhnou zrušení veřejné soutěže a vypsání nové. „Oranžový Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nikdy nepůjde proti oranžovým krajům,“ prohlásil podnikatel, který nechtěl být jmenován. Petr Rafaj, který stojí v čele antimonopolního úřadu, byl totiž v letech 2002 až 2009, než byl jmenován předsedou UOHS, poslancem sociální demokracie. S většinou těch, na které si podnikatelé stěžují, se dobře zná, s řadou seděl i ve sněmovní lavici. Nakonec právě díky nim získal svůj vysoký post.

Korupci není možné trpět

Předseda Unie malých a středních podniků David Šeich říká, že by stát měl zajistit, aby úředníci rozhodovali o co nejméně záležitostech, to je podle něj nejjistější cesta proti korupci. V posuzování veřejných zakázek by podle jeho slov měla vždy rozhodovat nejnižší nabídka. Ale ani to nepomůže, protože firma domluvená s úředníky podá nejnižší nabídku, vyhraje, ale cena investice pak naroste díky různým dodatkům ke smlouvám za vícepráce. Tak probíhala ostatně výstavba tunelu Blanka v Praze nebo rekonstrukce Českého rozhlasu, ale i mnoho dalších akcí po celé České republice. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…