Bezpečnostní experti o incidentu na letišti: Místo Kalouska měl zakročit Kubice

27.05.2013 17:06

Za stěží uvěřitelné lze považovat informace, že ministr financí Miroslav Kalousek řídil na ruzyňském letišti manévry, během nichž bylo letadlo ruské společnosti Aeroflot zablokováno cisternou, aby nemohlo vzlétnout. Šlo o zoufalý, ale také neúspěšný pokus pětice českých ministrů na poslední chvíli zabránit vydání podnikatele Alexeje Torubarova do Ruska.

Bezpečnostní experti o incidentu na letišti: Místo Kalouska měl zakročit Kubice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na schůzi vlády se projednávaly mimo jiné i pokračující metanolové otravy

Když se v polovině května dušovalo Ministerstvo spravedlnosti, že Pavel Blažek nepochybil souhlasem s vydáním ruského podnikatele Alexeje Torubarova do jeho vlasti, jen málokdo tušil, jaké manévry se v souvislosti s tím strhly na ruzyňském letišti. Na poslední chvíli se totiž česká strana pokusila jeho vydání zabránit. Personál letiště dokonce na příkaz ministra financí Miroslava Kalouska přistavil před ruské letadlo, v němž už podnikatel seděl pod dohledem policistů, cisternu, aby zabránil jeho vzlétnutí.

To se odehrávalo 2. května a podle informací serveru Lidovky.cz se do scény jako vystřižené ze špionážního thrilleru zapojilo více či méně pět českých ministrů – financí, zahraničí, dopravy, vnitra a kupodivu i spravedlnosti. Šéf tohoto resortu Pavel Blažek totiž podepsal souhlas s vydáním Torubarova k trestnímu stíhání, a to přes nesouhlas organizací pro lidská práva. Opíral se o výroky Krajského soudu v Brně, který stejně jako následně Vrchní soud v Olomouci rozhodl o tom, že vydání Torubarova do Ruska je přípustné. A stejný verdikt vynesl později i Ústavní soud.

Ministr Kalousek dal pokyn, aby letadlu znemožnili odlet

Shodou okolností právě ve čtvrtek 2. května jednala vláda a přitom se zřejmě ostatní ministři dozvěděli, že už je vše připraveno k vydání podnikatele, kterého si v půl jedenácté dopoledne vyzvedla ruská strana a hned ho odvezla na letiště. Dá se předpokládat, že výhrady proti vydání měl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se netají kritikou toho, jak se v Rusku dodržují či spíše nedodržují lidská práva. Ministři se údajně dohodli, že vydání Torubarova zabrání.

Ministr vnitra Jan Kubice proto volal policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi s tím, aby za každou cenu Torubarova dostal zpět. Aby získal čas pro zasahující policisty, přistoupil ministr financí Miroslav Kalousek, pod jehož resort pražské letiště spadá, k radikálnímu řešení. Dal personálu letiště příkaz, aby cestu na ranvej ruskému stroji zahradili cisternou.

Nechybělo moc a došlo k přestřelce mezi Rusy a našimi policisty

„Rusové nechtěli Torubarova za žádnou cenu vydat s tím, že chtějí oficiální dokument. Červíčkův příkaz jim nestačil. Nakonec málem došlo k přestřelce mezi Rusy a našimi policisty. A tak nakonec ministr Schwarzenberg dal pokyn, aby letadlo odletělo,“ popsala pro server Lidovky.cz dramatické okamžiky Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se odvolává na informace od náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka.

„Dozvěděl jsem se o tom jako všichni ostatní až dnes, a to ještě zprostředkovaně. Sám o tom vím jen to, co je ve sdělovacích prostředcích. Ale tato akce mi nepřijde úplně nejstandardnější, i když nevím, do jaké míry se tím zabývala vláda České republiky a do jaké míry řešení tohoto problému bylo koordinované s cílem, aby Česká republika dostála svým mezinárodním závazkům,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz generál v záloze Andor Šándor, odborník na bezpečnost a řešení otázek krizového managementu.

Místo cisterny měly stačit pokyny z řídící věže

„Neznám vnitřní mechanismy, jaké fungují na letišti, takže se k blokování letadla cisternou nemohu příliš vyjadřovat, ale po pravdě řečeno to moc standardně nevypadá. Pohyb letounů v prostoru letiště se řídí pokyny řídící věže, tedy i povolení ke startu, bez něhož by letadlo určitě nevzlétlo. Faktem je, že pracovníci letiště uposlechli, respektive takto na ministra reagovali. Je otázka, do jaké míry fungovali pracovníci letiště podle vlastních postupů a jestli jejich vnitřní předpisy něco takového vůbec umožňují,“ upozorňuje bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR.

„Ministerstvo financí vykonává vlastnická práva, to je zcela nepochybné. Ale jestli se výkon akcionářských práv může vztahovat i na něco takového, tak to mám pochybnost. Ale neznám širší kontext, jestli vláda nějakým způsobem nerozhodla, zda nebyl pověřen ministr financí k takovýmto opatřením. Přijde mi to přinejmenším trochu zvláštní blokovat letadlo cisternou, k tomu by měl sloužit jiný mechanismus, a sice že letoun nedostane povolení vůbec k rozjezdu, aby začal někde rolovat a dostal povolení ke startu,“ konstatuje expert na bezpečnostní problematiku Andor Šándor.

Do celé věci měl mnohem razantněji vstoupit ministr vnitra

„Je to něco zcela mimořádného, ale zároveň je to také nelogické. Sice chápu, že pan Kalousek je v pozici šéfa Ministerstva financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře letiště, ale toto je věc ministra vnitra, ne ministra Kalouska. Pokud to bylo tak závažné a mělo dojít k zamezení odletu toho ruského občana, tak do toho měl vstoupit ministr vnitra, nikoli ministr financí. Z toho důvodu to vidím jako absurdní,“ říká pro ParlamentníListy.cz senátor František Bublan, exministr vnitra a bývalý ředitel civilní rozvědky.

Mgr. František Bublan

  • SOCDEM
  • Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

„Navíc to letadlo stejně odletělo, takže to bylo neúčinné. Účinně do toho mohl zasáhnout ministr vnitra, opřít to o nějakou bezpečnostní otázku a mohlo se odletu zabránit. A zásah policejního prezidenta byl pro ruskou stranu pochopitelně málo, tam do toho měl vstoupit buď ministr vnitra nebo ministr spravedlnosti,“ pokračuje František Bublan s tím, že o podobném incidentu na letišti zatím neslyšel.

O bezpečnostních akcích na letišti by neměli rozhodovat akcionáři

Ministr financí Miroslav Kalousek bere veškerou odpovědnost za to, co se v souvislosti s letadlem Aeroflotu na ruzyňském letišti dělo, na sebe a tvrdí, že personál letiště jednal podle jeho pokynů. „Jestli panu Kalouskovi něco hrozí za případné překročení pravomoci, to nedovedu posoudit. Ale vzhledem k tomu, že ta jeho akce byla neúčinná, tak šlo vlastně jen o pokus,“ podotýká František Bublan.

„Ale je to věc vedení toho letiště, že se tak zachovali, že přistoupili na jeho příkaz a dělali kroky podle něj. Vždyť to už je bezpečnostní zásah, a ten nemůže řídit ministr financí. To záleží na bezpečnostní organizaci letiště. Měli by mít sami připravený postup pro případ takové situace, přece tady nebudou akcionáři rozhodovat, jaké se budou dělat bezpečnostní akce na letišti, to je nemyslitelné,“ tvrdí exministr vnitra František Bublan.

Ministr si stojí za svým, i když čelí trestnímu oznámení

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek si navzdory výše popsaným manévrům za vydáním ruského podnikatele stojí i teď, i když čelí trestnímu oznámení, které na něj podal Torubarův syn. „Opakovaně se ohrazujeme proti nepravdám a zavádějícím informacím o postupu ministra spravedlnosti při rozhodnutí o extradici A. Torubarova do Ruské federace. Ministr spravedlnosti postupoval dle platných zákonů a respektoval předchozí rozhodnutí několika soudů,“ reaguje mluvčí Ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová na spekulace o chybném postupu ministra Blažka v této věci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…