Brno: Modernizované SOS tlačítko nabídne více funkcí. Od pátku se lidé mohou do systému přihlásit

26.06.2017 21:25

Město Brno ve spolupráci se svojí příspěvkovou organizací Centrum sociálních služeb a Městskou policií Brno rozšiřují systém tísňového volání. Projekt je určen seniorům a osobám se zdravotním postižením, zejména osaměle žijícím.

Brno: Modernizované SOS tlačítko nabídne více funkcí. Od pátku se lidé mohou do systému přihlásit
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát

Rozšířená služba bude fungovat od 1. července. Poplatek za tuto službu bude 150 Kč na měsíc. Žádosti o SOS tlačítko budou přijímány od pátku 23. června 2017.

Pomocí moderní technologie bude rozšířena služba, která pomáhá seniorům a handicapovaným kontaktovat tísňové linky. „Naším cílem je zvýšení bezpečnosti starších a handicapovaných lidí, kteří mohou mít strach z toho, že by si v případě nouze nedokázali přivolat pomoc,“ uvedl náměstek pro sociální oblast Matěj Hollan. 

Lidé si o tlačítko mohou zažádat na pracovišti Odboru sociální péče, který sídlí na Kolišti 19. Žádost mohou vyplnit přímo tam nebo si ji stáhnout na webových stránkách Centra sociálních služeb.  Určeno je seniorům od 65 let a zdravotně postiženým od 18 let. Poplatek za tuto službu je 150 korun měsíčně.

Nové tlačítko má v sobě zabudovanou GPS lokalizaci, která umožňuje uživatelům přivolat si pomoc nejen z bytu, ale třeba ze zahrady či procházky. Na dispečinku služby se zobrazí i místo, kde se volající nachází. Nové moderní tlačítko není závislé na pevné lince a samo o sobě funguje jako mobilní telefon. Volajícího spojí s operátorem, který vyhodnotí situaci a vyšle potřebnou pomoc.

„SOS tlačítko je uzpůsobeno tak, aby ho bylo možné nosit u sebe, zavěšené na krku, připnuté na kalhoty nebo upevněné na ruce. Ke spojení s dispečinkem v kteroukoliv denní či noční dobu stačí jeho stisknutí. Tlačítko má také pádový senzor, který při pádu uživatele automaticky přivolá pomoc,“ dodal Ivo Sedláček, ředitel Centra sociálních služeb.

„Ve chvíli, kdy se nejsme schopni dorozumět s volajícím, vyhodnotíme tuto situaci jako ohrožení života a volíme rychlý start k uživateli,“ doplnil ředitel brněnské městské policie Luboš Oprchal. Moderní tlačítko má v sobě zabudovaný i pádový senzor a dokáže tak vyslat signál operátorovi i v případě, že toho uživatel nebude sám schopen.

Do konce roku vedení města vybaví tlačítky 300 žadatelů. „Do budoucna plánujeme další technologický vývoj tohoto systému a pokud o tlačítka bude velký zájem, zvětšíme i jejich počet,“ uvedl doplnil Matěj Hollan.

Služba, která pomáhá seniorům v krizových situacích a zachraňuje jim životy, již v Brně fungovala pod Městskou policií Brno. Starší SOS tlačítka používala necelá stovka lidí. Dala se použít pouze ve spojení s pevnou linkou a chyběla jim řada funkcí, které přinesl technický vývoj posledních let.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: Knihovna nakročila k moderní instituci

19:06 Jablonec nad Nisou: Knihovna nakročila k moderní instituci

Městská knihovna Jablonec nad Nisou, p. o., uspěla v dotačním programu Veřejné informační služby kni…