Brno: Projekt Čisté povodí Svratky zlepšuje i kvalitu vody v přehradě

30.06.2018 11:44

Dalších pět let bude pokračovat projekt Čisté povodí Svratky. Je zaměřený na zlepšení dlouhotrvající špatné kvality vody v přehradních nádržích Brno a Vír vlivem přemnožených sinic–cyanobakterií.

Brno: Projekt Čisté povodí Svratky zlepšuje i kvalitu vody v přehradě
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát

Na pokračování projektu se dohodly město Brna, Jihomoravský kraj a Povodí Moravy loni na podzim. Na jaře 2018 Povodí Moravy požádalo město a kraj o poskytnutí dotace na projekt Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži, konkrétně na jeho třetí etapu pro roky 2018 až 2022. Zástupci města, kraje i Povodí Moravy prezentovali pokračování projektu ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Předpokládané náklady na třetí etapu jsou 50 milionů korun, přičemž dotace z krajského a městského rozpočtu nepřesáhne 50 % celkových uznatelných nákladů projektu. Jedná se o pokračování již ověřených činností na Brněnské přehradě, které podporují v nádrži dobrou kvalitu vody po celou koupací sezónu. Povodí Moravy bude zajišťovat celý projekt personálně a provozně.

„S Jihomoravským krajem jsme se dohodli na tom, že v opatřeních budeme pokračovat i v dalších pěti letech. Jejich cílem je udržet kvalitu vody v přehradě tak, aby byla nadále atraktivní pro koupání. V posledních osmi sezónách enormně vzrostl počet lidí, kteří sem jezdí za rekreací. Toto bychom chtěli udržet a město paralelně k tomuto projektu investuje do zlepšování infrastruktury pro návštěvníky přehrady. Jedná se o sprchy, převlékárny, dětská hřiště, grilovací místa i nové koupací molo,“ řekl náměstek primátora Martin Ander.

Projekt zahrnuje i akce v povodí nad Brněnskou přehradou

Projekt Čisté povodí Svratky započal v roce 2002 studiemi, které měly zjistit příčiny znečištění přehrady. Voda byla znečištěna přemnoženými toxickými sinicemi.

V roce 2010 se proto začalo se srážením fosforu na přítoku přehrady a výstavbou aeračních věží. Návštěvníci je nemůžou na první pohled vidět, všechny jsou skryté pod hladinou a zajišťují provzdušňování vody. Projekt zahrnuje i akce v povodí nad Brněnskou přehradou. Spočívají ve stavbách čistíren odpadních vod a protierozních opatření a mimo jiné také ve vytváření sedimentačních prostor.

Projekt probíhal zatím v etapách v letech 2010–2012 a 2013–2017. Nyní bude následovat třetí pro roky 2018 až 2022.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opava: Soud zamítl žaloby bývalého ředitele Slezského divadla

22:09 Opava: Soud zamítl žaloby bývalého ředitele Slezského divadla

Okresní soud v Opavě svým rozsudkem zamítl žaloby podané MgA. Alešem Kománkem proti statutárnímu měs…