Cheb: Na dějepisnou soutěž přijeli gymnazisté z celé republiky i Slovenska

26.11.2016 12:40

Vítězem se stalo družstvo gymnázia z Valašských Klobouků. Studenti chebského gymnázia skončili na výborném 11. místě.

Cheb: Na dějepisnou soutěž přijeli gymnazisté z celé republiky i Slovenska
Foto: mestocheb.cz
Popisek: Náměstí v Chebu

Více než dvě stovky gymnaziálních studentů ze všech koutů republiky i sousedního Slovenska se včera sjely do Chebu na tradiční dějepisnou soutěž, kterou v aule Fakulty ekonomické už po pětadvacáté pořádalo zdejší gymnázium.

Chebské klání se během let vypracovalo na suverénně největší dějepisnou soutěž v tuzemsku. V posledních letech se navíc může díky účasti slovenských gymnazistů pyšnit přídomkem mezinárodní. Zájem o soutěž je tak velký, že již třetím rokem se napříč oběma republikami konají nejprve krajská kola, ze kterých do Chebu postoupilo nejlepších 75 z 234 zúčastněných tříčlenných týmů.

Chebské klání je naprosto výjimečné z mnoha důvodů. Soutěž například podporuje řada známých osobností. Letos na ni přijel například astrofyzik Jiří Grygar, kardiochirurg Jan Pirk, profesor Pavel Pafko, publicista Stanislav Motl nebo zlatý olympionik z Nagana Dominik Hašek. Soutěže se osobně zúčastnila také ministryně školství Kateřina Valachová i náměstkyně slovenského ministra školství Oľga Nachtmannová. Ojedinělé je rovněž to, že podstatnou část zabezpečení celé soutěže zajišťují sami studenti chebského gymnázia, ať už v roli členů realizačního týmu, hostesek nebo zpracovatelů výsledků. Kapitolou sama pro sebe je pak rozpočet soutěže. „Letos se nám od sponzorů podařilo získat přes 2,7 milionu korun, což je nejvíce v historii soutěže. Každý účastník soutěže tak tradičně dostal hodnotnou kolekci publikací o historii. Pro nejlepší týmy a soutěžící byly připraveny například notebooky, kamery nebo projektory,“ dodal hlavní organizátor a duchovní otec soutěže Miroslav Stulák.

Jedním z největších přispěvatelů je přitom město Cheb. „Město je generálním partnerem soutěže. Letošní ročník jsme podpořili grantem ve výši 100 tisíc korun,“ řekl starosta Petr Navrátil, který přišel soutěžící i organizátory osobně pozdravit.

Letošní ročník soutěže byl tematicky zaměřen na období českých dějin od osvobození Československa po únor 1948. Vítězem se nakonec stalo družstvo gymnázia z Valašských Klobouků. Druzí skončili studenti plzeňského gymnázia Opavská a třetí studenti ze Slavičína. Družstvo pořádajícího chebského gymnázia skončilo na výborném jedenáctém místě. Ceny nejlepším předali ministryně školství Kateřina Valachová a předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

22:09 Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

Ve všech dětských pískovištích v Kroměříži i místních částech byl v těchto dnech vyměněn písek. Odvo…