Hlavní město i letos podpoří výuku češtiny pro žáky s odlišným mateřským jazykem na 21 základních školách

18.05.2018 8:35

Pražští zastupitelé na dnešním jednání schválili pokračování projektu systémové podpory výuky českého jazyka jako cizího jazyka v celkem jedenadvaceti školách na území hlavního města. Žákům s odlišným mateřským jazykem tak bude nabídnuta možnost bezplatné výuky českého jazyka přizpůsobené jejich potřebám. Uvedla to radní pro školství a evropské fondy Irena Ropková.

Hlavní město i letos podpoří výuku češtiny pro žáky s odlišným mateřským jazykem na 21 základních školách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

Po pozitivní zkušenosti z loňského roku bude podle rozhodnutí pražských zastupitelů i v tomto roce hlavní město pokračovat v projektu systémové podpory výuky českého jazyka jako cizího jazyka v celkem jedenadvaceti městských částech. Celkem bude aktivní výuka probíhat po dobu 42 týdnů.

„V každé z těchto jedenadvaceti městských částí bude stejně jako v loňském roce nominována jedna škola, která žákům s odlišným mateřským jazykem poskytne jednou týdně bezplatně minimálně dvě vyučovací hodiny českého jazyka,“ vysvětluje radní Irena Ropková.

Výuka je přístupná žákům s odlišným mateřským jazykem, pro něž neprobíhá výuka v jejich kmenové škole. Do kurzů budou mít přístup jak žáci cizinci, tak žáci, kteří neovládají dostatečně český jazyk, protože pocházejí z cizojazyčné rodiny, ale zároveň mají české občanství. „Celý projekt probíhá pod dohledem Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy a ve spolupráci s Asociací učitelů češtiny jako cizího jazyka, neboť tento model se v loňském roce jednoznačně osvědčil,“ říká radní Ropková.

V loňském roce se v průměru do výuky zapojilo šest žáků na každé z nominovaných škol. Některé z těchto škol podle potřeby rozdělily skupinu žáků na mladší a starší děti. Schválené výdaje na realizaci celého projektu činí v letošním roce bezmála 591 tisíc korun. „Jde o jednoznačně výhodnou investici, která se nám mnohonásobně vrátí,“ dodává radní Ropková.

Pražské zastupitelstvo dnes rovněž schválilo pokračování projektu metropolitního programu podpory středoškolské jazykové výuky. Ten je určen na posílení výuky cizích jazyků v oborech vzdělávání s maturitní zkouškou ve středních školách zřizovaných hlavním městem. Na pokrytí výdajů v letošním roce byla schválena částka ve výši 31 milionů korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Zvýšená daň z nemovitosti průmyslových zón pomůže městské infrastruktuře

7:04 Pardubice: Zvýšená daň z nemovitosti průmyslových zón pomůže městské infrastruktuře

Radní města Pardubic schválili návrh obecného opatření, které v souladu se zákonem stanovuje a zvyšu…