Hradec Králové: Do Afriky poputují více než dvě stovky kol

23.04.2024 13:05 | Tisková zpráva

Město Hradec Králové se v září loňského roku připojilo k iniciativě Kola pro Afriku. S pomocí občanů, Univerzity Hradec Králové i dalších partnerů se podařilo doposud nasbírat 208 jízdních kol, která budou v následujících měsících odeslána do africké Gambie. Zájem veřejnosti byl v této výzvě značný, město proto plánuje celou akci na podzim zopakovat.

Hradec Králové: Do Afriky poputují více než dvě stovky kol
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

„V rámci Evropského týdne mobility, který se koná vždy v polovině září, jsme se přihlásili k povedené iniciativě Kola pro Afriku. Do centrálního skladu tak postupně mířila silniční, horská i dětská jízdní kola. Počítaly se i stroje, které můžeme považovat za vrak, každopádně v tomto případě mohou ještě posloužit někomu jinému. Celkem se podařilo nashromáždit 208 kusů,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek.

Mezi jízdními koly bylo nejvíce kol do města, celkem 87, početný byl i zástup horských kol, kterých zaměstnanci magistrátu napočítali 29, dalších 27 se řadí do kategorie dětských a menších kol. Zbytek jízdních kol byly spíše vraky, které ale bude možné ještě recyklovat.

Anketa

Jste rádi, že v USA prošel balík pomoci pro Ukrajinu?

6%
92%
hlasovalo: 21938 lidí

„Do výzvy se zapojila nejen hradecká veřejnost, ale později také naši partneři jako Univerzita Hradec Králové nebo město Přelouč. Právě od nich do sběrného místa putovala téměř třetina jízdních kol, která již byla bez svého majitele. Všem za jejich iniciativu a pomoc děkujeme,“ říká náměstek Řádek. Kola bylo možné odevzdávat na dvou sběrných místech, a to do Bajkazylu v Gayerových kasárnách a do prodejny KOSTKA kolobka v Divišově ulici.

Město nyní připravuje dopravu těchto kol do centrálního skladu Kola pro Afriku, který je umístěn v Ostravě. Zde budou kola rozebrána, jednotlivé díly vyčištěny a opraveny, a následně zamíří do africké Gambie. Tady budou poskytnuta především dětem a zároveň zde proběhnou školení pro místní obyvatele, jak takové kolo opravit a udržovat.

K iniciativě Kola pro Afriku se město zapojilo poprvé, a to v září loňského roku v rámci Evropského týdne mobility. Ten proběhne i letos v termínu 16. – 22. září.

„Zatím jsme v průběhu příprav, chystáme řadu novinek, ale oblíbené akce rozhodně chceme ponechat. Pro návštěvníky tak budou připravené besedy či přednášky, počítáme také s řadou akcí pro veřejnost a speciálními programy pro děti. Letos bychom se chtěli zaměřit především na sdílené zóny ve městech,“ dodává náměstek Řádek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Cyklisté a koloběžkáři si mohou vybrat místo pro stojany

16:31 Olomouc: Cyklisté a koloběžkáři si mohou vybrat místo pro stojany

Do interaktivní mapy mohou cyklisté a majitelé koloběžek vložit svůj podnět na umístění nových stoja…