Liberec: Kuchaři ze školních jídelen se učili vařit lákavěji neoblíbená jídla

20.08.2015 18:50

Přibližně padesát kuchařů a vedoucích školních jídelen z celého Libereckého kraje se ve čtvrtek 20. srpna sjelo do Liberce na praktický kurz vaření. Uspořádal jej odbor školství Libereckého kraje s cílem ukázat mistrům vařečky, jak stvořit lákavá jídla pro děti z netradičních a u malých strávníků nepříliš oblíbených surovin. Ohlasy na praktický kurz byly velmi kladné, a tak už nyní Liberecký kraj zvažuje uspořádání dalších.

Liberec: Kuchaři ze školních jídelen se učili vařit lákavěji neoblíbená jídla
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

„Kurz jsme uspořádali v rámci podpory školního stravování v Libereckém kraji. Zkušení šéfkuchaři radili svým kolegům, jak uvařit jídla jinak a lákavěji. Kurz se od běžných školení lišil hlavně tím, že si přímo na místě mohli účastníci všechna jídla rovnou uvařit a vzájemně si je ochutnat, což vyvolalo velký zájem. Nemohli jsme ani vyhovět všem zájemcům. Ti, kteří už se nevešli k přípravným pultíkům, tak alespoň přijeli jako diváci,“ popsala Eva Martinková, metodička školního stravování Libereckého kraje.

Účastníci si vyzkoušeli uvařit zejména z potravin, které děti nemají příliš v oblibě. Servírovala se například ryba, kuskus, jáhly, špenát, tofu či cizrna. Vše ale v netradiční a atraktivní úpravě. „Moc se mi kurz líbil, sešla se nás úžasná parta. Všechno, co jsme uvařili, bylo moc dobré. Určitě některé z jídel chceme vařit i u nás v jídelně, třeba mrkvovou polévku nebo rybu v netypické kombinaci surovin. Dávat jablko do mrkvové polévky nás nenapadlo a jak to bylo dobré,“ popsala své dojmy Daša Lišková ze ZŠ a MŠ Mníšek. Kuchaři v kurzu připravovali třeba karotkovou polévku s ovesnými vločkami a mrkvovou natí nebo jáhlový gratin s listovým špenátem a filetem mořské ryby či tofu s vanilkovým tvarohem a karamelizovanými jablíčky.

Ochutnat přijel také hejtman Martin Půta

Pavla Hartig z MŠ Sídliště ve Vratislavicích zase velmi možnost vařit naživo. „Běžné kurzy jsou pořádané vždy formou návodů a přípravu jídel ukazuje pouze školitel. Tady bylo skvělé, že jsme si všechno vyzkoušeli uvařit sami. Šéfkuchaři byli velice příjemní a věnovali se nám,“ okomentovala kurz Pavla Hartig.

Kuchaři a vedoucí školních jídelen, kteří se do kurzu nevešli nebo jej nestihli, nemusí zoufat. Liberecký kraj zvažuje jejich pokračování. „Zájem je velký a rádi bychom uspořádali další, třeba na podzim nebo na jaře. Vše závisí na tom, zda najdeme v rozpočtu na další uspořádaní kurzů peníze. Uspořádat je chceme třeba v České Lípě nebo Turnově,“ doplnila radní pro školství Alena Losová, která všechna jídla připravovala společně s účastníky.

Ochutnat uvařené pokrmy přijel také hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Jsou to nezvyklá jídla, ale moc dobrá. Tak snad se kuchařům podaří přesvědčit děti, že čočka nebo ryba mohou být dobrá,“ pochválil hejtman jídla účastníků kurzu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brno: Open House otevře 116 objektů, lidem se znevýhodněním nabízí asistenční službu. Rezervace startují 9. května

11:17 Brno: Open House otevře 116 objektů, lidem se znevýhodněním nabízí asistenční službu. Rezervace startují 9. května

Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejm…