Liberec: Učí děti, jak nespadnout do dluhové pasti

01.10.2012 12:00

Jak se vydělávají peníze, jak s nimi správně hospodařit nebo jak své příjmy navyšovat? Na tyto a spoustu dalších otázek kolem takzvané finanční gramotnosti dostali odpovědi ve čtvrtek 27. září žáci druhého stupně na Základní škole Lesní v Liberci.

Liberec: Učí děti, jak nespadnout do dluhové pasti
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

Konal se zde projektový den v rámci vzdělávacího programu VUREES, jehož cílem je především seznámit školáky s principem toku peněz, ale také s nebezpečím dluhové pasti.

Ve škole se setkaly děti i z dalších dvou libereckých základních škol – ZŠ Husova a ZŠ Sokolovská. Den plný workshopů a soutěží ráno zahájil náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast Kamil Jan Svoboda. „Tyto aktivity velice vítám. Je dobře, že děti už v tomto věku získají povědomí o penězích a o tom, jak s nimi nakládat, aby se časem nedostaly do finančních potíží. Je důležité, aby dokázaly o svých penězích rozhodovat a uvědomovaly si, za co mohou utrácet a za co ne,“ řekl Kamil Jan Svoboda.

Žáci se rozdělili do družstev, aby se mohli postupně vystřídat na sedmi stanovištích, kde probíhaly workshopy k jednotlivým tématům. První část se skládala z teorie, kdy se lektoři snažili poutavým způsobem školákům vysvětlit, jak nejlépe spravovat osobní finance a jak řídit rodinný rozpočet. Důraz přitom kladli na to, aby si děti už nyní uvědomily hodnotu peněz.

Upozornili je také na rizika spojená s půjčováním peněz. Žáci tak už vědí, že je potřeba rozlišovat dobrý dluh od špatného. Základem finanční gramotnosti je rovněž orientace v bankovních produktech. Ze skript se také dozvěděli například, že: „Moudří se snaží o budování vlastních zdrojů příjmů. Finančně nevzdělaní a málo moudří lidé si půjčují peníze a kupují si za ně penězožrouty (majetek pro zvýšení svoji životní úrovně).“

V druhé část pak školáci mohli čerstvě nabyté znalosti uplatnit v praxi. Projektový den totiž vyvrcholil soutěžemi, při kterých žáci získávali imaginární peníze. Za ně si pak mohli koupit různé ceny v následné aukci. Museli ale pečlivě zvážit, co si mohou za své peníze dovolit pořídit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: liberec.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brno: Česká pošta a magistrát otevřely první třípřepážkovou poštu Partner

11:17 Brno: Česká pošta a magistrát otevřely první třípřepážkovou poštu Partner

V Brně v Orlí ulici byla slavnostně otevřena první třípřepážková pošta Partner v České republice. Pr…