Ostrava: Městská jatka - ve hře je polský architekt

11.10.2017 21:30

Poté, co pražský architekt Hájek odmítl podepsat smlouvu na dodání projektové dokumentace, oslovilo město polského architekta Roberta Konieczneho z Katovic, který se spolu s Hájkem účastnil výběrového řízení na dodání projektové dokumentace. Primátor Tomáš Macura vysvětlil, že poté, co architekt Hájek odmítl podepsat s městem smlouvu, byl osloven další účastník řízení.

Ostrava: Městská jatka - ve hře je polský architekt
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Industriální areál Dolní oblasti Vítkovice

Porota v architektonické soutěži na konverzi jatek ocenila tři návrhy, přičemž prvenství přiřkla Petru Hájkovi z Prahy. Následovalo výběrové řízení na pořízení projektové dokumentace, do které se přihlásili první a třetí z architektonické soutěže – Petr Hájek a polský architekt Robert Konieczny, resp. jejich studia. Petr Hájek nabídl nižší cenu i kratší termín dodání. Součástí výběrového řízení byla smlouva s městem. „Při podání návrhů mohl podle zadávacích podmínek každý z účastníků smlouvu připomínkovat. Menší připomínky měl Robert Konieczny, Petr Hájek žádné připomínky nevznesl. Poté, co byl Petr Hájek jako vítěz výběrového řízení vyzván, aby smlouvu podepsal, začal s městem vyjednávat o podmínkách smlouvy, konkrétně o penále za pozdní dodání dokumentace. Podle zákona o veřejných zakázkách v této fázi by každá změna smlouvy znamenala porušení zákona,“ vysvětlil primátor Tomáš Macura. Podle něj tuto skutečnost potvrdili i právníci architekta Hájka.

Výběrové řízení bylo vyhodnoceno 30. 6. 2017, a protože vítězný Petr Hájek otálel s podpisem, vyzvala jej Rada města k podpisu smlouvy do 18. září, což se nestalo. Petr Hájek měl navíc 14denní lhůtu, ve které mohl uplatnit námitky. Žádné námitky však nepodal. Proto města začalo jednat s druhým účastníkem výběrového řízení, polskou firmou KWK PROMES Roberta Konieczneho. Pokud bude smlouva podepsána, polské architektonické studio dodá projektovou dokumentaci a bude se realizovat návrh, který původně skončil na třetím místě.

„Město v žádném případě nepochybilo a postupovalo přesně podle zákona. Smlouvu, kterou pan Hájek odmítl podepsat, připravila renomovaná právní kancelář, která se specializuje na výběrová řízení. Podmínky soutěže rovněž schválila Česká komora architektů,“ sdělil primátor Macura. 

Pokud by z nějakých důvodů smlouvu s městem nepodepsalo ani polské studio Roberta Konieczného, mohlo by město vyhlásit nové výběrové řízení na dodání projektové dokumentace, do níž by se opět mohl přihlásit Petr Hájek a mohl by vznést připomínky ke smlouvě. V takovém případě by je město mohlo akceptovat, aniž by porušilo zákon. Je to ale čistě teoretická možnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Varnsdorf: Poplatky za odpad a psa nyní vyřídíte z pohodlí domova. Město spouští portál občana

20:27 Varnsdorf: Poplatky za odpad a psa nyní vyřídíte z pohodlí domova. Město spouští portál občana

Neřešte úřední hodiny a neztrácejte čas u přepážky. Mějte místní poplatky jednoduše pod kontrolou a …