Ostrava: Výstava připomíná tankistu Opočenského

18.04.2017 13:46

V Národním památníku II. světové války v Hrabyni začala výstava Věrni zůstaneme, která připomíná vznik a bojovou činnost československé armády na východní frontě. Na výstavě je spolu s dalšími výraznými osobnostmi armády připomenut čestný občan Ostravy, tankista Bedřich Opočenský. Zahájení výstavy se zúčastnil primátor Tomáš Macura.

Ostrava: Výstava připomíná tankistu Opočenského
Foto: ostrava.cz
Popisek: Ostravská radnice

Výstava Věrni zůstaneme má podtitul Bojová cesta československé jednotky v SSSR. Přibližuje vznik a bojovou činnost československé zahraniční armády na východní frontě během II. světové války. Návštěvníci se seznámí s vývojem od polního praporu k armádnímu sboru v Sovětském svazu a s hlavními bojovými operacemi, jichž se Čechoslováci účastnili. Pozornost je věnována i národnostní skladbě vojáků a jejich každodennímu životu, opomenuto není ani postavení žen v armádě. Výstava připomíná také některé osobnosti, jako byli velitel gen. Ludvík Svoboda, Heliodor Píka, letec Anton Droppa, odstřelovačka Marie Ljalková a tankista Bedřich Opočenský (1924 – 2016), který byl čestným občanem Ostravy. Primátor Tomáš Macura si prohlédl jeho uniformu s vyznamenáními, pistoli i panel s jeho životopisem a popisem bojové činnosti. Bedřich Opočenský se účastnil dukelské, jaselské a ostravské operace. Se svým tankem vjel jako druhý na most Miloše Sýkory a když tank před ním dostal zásah, palbou do domu obsazeného německými vojáky chránil své bojové druhy. Jedna ze střel přitom zasáhla a poškodila nosník mostu.

V hrabyňském památníku byla zároveň zahájena druhá výstava Painted by air - Namalováno vzduchem. Představuje obrazy malířky a spisovatelky Ivy Hoňkové věnované tematice letadel z období II. světové války. Obě výstavy trvají do 30. listopadu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Pátá Švabinského luneta bude zdobit Muzeum Kroměřížska

22:09 Kroměříž: Pátá Švabinského luneta bude zdobit Muzeum Kroměřížska

Mozaikovou lunetu Maxe Švabinského s názvem Budovatelé Národního divadla budou moci již brzy obdivov…