Otrokovice: Do obnovy kulturních památek jsou investovány miliony korun

27.06.2016 14:46

Snaha o zachování kulturních památek pro budoucí generace, a jejich prostřednictvím přenechání historického odkazu z našeho regionu potomkům, jsou největšími zdroji motivace pro vlastníky památek k jejich udržování, rekonstrukcím a opravám. Významné obnovy kulturních památek se uskutečnily v letech 2014 – 2015 rovněž ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Otrokovice. Vyplynulo to z jednání Komise státní památkové péče.

Otrokovice: Do obnovy kulturních památek jsou investovány miliony korun
Foto: panoramio.com
Popisek: Otrokovice

 „Obnova panského domu v Tlumačově, obnova střechy Hrubé hospody v Napajedlích, rekonstrukce dvora a hasičské zbrojnice ve dvoře napajedelské radnice, obnova interiérové dlažby v kostele sv. Jiljí v Pohořelicích a restaurování vstupního kamenného portálu kostela sv. Martina v Tlumačově představovaly v letech 2014 až 2015 dohromady celkové náklady ve výši přibližně 16,5 milionů korun,“ uvedl Petr Klokočka, člen Komise státní památkové péče. Zásadní část nákladů nesou vlastníci památek přesto, že jsou využívány dotační tituly Ministerstva kultury a Zlínského kraje. Klokočka současně dodal, že podíl dotací na celkových nákladech činil v průměru obou let pouhých 6,8%.

Z prostředků dotačního programu „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“ byla v roce 2015 podpořena sanace vlhkosti kostela sv. Jiljí v Pohořelicích a restaurování renesančního kamenného vstupního portálu kostela sv. Martina v Tlumačově. „Práce byly provedeny mimořádně kvalitně, v souladu s požadavky památkové péče, a znamenaly tak nepochybný a významný přínos pro záchranu materiální podstaty a památkových hodnot těchto kulturních památek,“ uvedl předseda Komise státní památkové péče a starosta města Jaroslav Budek. V letošním roce se s podporou stejného dotačního programu v obvodu ORP Otrokovice provádí restaurování ostění oken a dalších kamenných architektonických prvků na věži kostela sv. Martina v Tlumačově.

V minulém roce uskutečnilo město Otrokovice ve spolupráci s nadačním fondem Adopce památek obnovu kamenného kříže v Kvítkovicích. Nadační fond se na financování podílel 80% a město Otrokovice 20%. „Jedná se o kříž, který se nachází na okraji Kvíkovic při výjezdu směrem do Zlína na Tesco,“ přiblížil umístění kříže Petr Klokočka.

„Město Otrokovice se může pyšnit významnou stavbou architekta Vladimíra Karfíka Hotelem Baťov - Společenský dům Otrokovice. V roce 2014 získal status kulturní památky. V současné době se de facto jedná o jedinou kulturní památku v našem městě, která má tento status. V letošním roce slaví 80. výročí.  Památka není majetkem města, ale je v rukou soukromého vlastníka, “ uzavřel Jaroslav Budek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Republikové finále Dětské porty bude opět hostit Kroměříž

22:08 Republikové finále Dětské porty bude opět hostit Kroměříž

Posedmé se do Kroměříže sjedou finalisté největší přehlídky dětské interpretační a autorské tvorby f…