Pardubice: Sběr bioodpadu už pokrývá téměř celé město

14.01.2017 8:38

Pardubice v letošním roce opět rozšiřují sběr biologicky rozložitelného odpadu, jako jednu z cest, jak snížit produkci komunálního odpadu ukládaného na skládky. Nově se nádoby na tzv. zelený odpad objeví u rodinných domů v Lánech na Důlku a v Opočínku. Rozšíření služby s sebou nese i nutnost rozdělit svoz bioodpadu do dvou dní v týdnu.

Pardubice: Sběr bioodpadu už pokrývá téměř celé město
Foto: Archiv
Popisek: Pardubice

„Z vyhodnocení plánu odpadového hospodářství na léta 2005 až 2015 mimo jiné vyplývá podpora třídění biologicky rozložitelných odpadů, a to zejména v zástavbě rodinných domů. Plán odpadového hospodářství na roky 2017 až 2025 doporučuje pokračovat v zavedeném systému sběru biologicky rozložitelného odpadu a postupně jej rozšiřovat,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za životní prostředí Jiří Rozinek.

Pardubice během deseti let získaly pro separaci zelených odpadů ze zahrad více než 2600 svých obyvatel, zastupujících do projektu přihlášené rodinné domy. Množství zelené masy, která je svážena do dražkovické kompostárny z pardubických domácností, vzrostlo oproti prvním letům více než osminásobně, na 1436 tun za rok. Odtud se vrací ve formě kompostu zpět do přírody, zejména jako mezivrstva na skládky komunálních odpadů. „Za svou aktivitu si každoročně účastníci projektu mohou bezplatně vyzvednout 50 kg kvalitního kompostu“, připomněl náměstek Jiří Rozinek.

Letos město nově nabídne svoz bioodpadu i obyvatelům okrajových částí Pardubic, Lánů na Důlku a Opočínku. Svozovým dnem už nebude pouze pátek, jako dosud. Změna čeká objednatele hnědých kontejnerů ze Slovan, Studánky, Dubiny a Hůrek,  kterým budou Služby města Pardubic vyvážet kontejnery se zeleným odpadem ve středu, do ostatních částí města budou zajíždět v pátek. Od ledna do března vždy poslední týden v měsíci, v sezoně, tedy od dubna do listopadu pak jednou týdně. Na prosinec je svoz naplánován na první a poslední týden.

„I v roce 2017 budou účastnící projektu přispívat na svoz a likvidaci bioodpadu částkou 300 korun ročně za jednu nádobu, která je splatná do 30. dubna. Je to zhruba třetina skutečných nákladů, zbytek hradí město,“ uvedl náměstek Rozinek. V současné době je do projektu odděleného ukládání zeleného odpadu zapojeno na 2600 pardubických rodinných domů, bytových domů se zahradou a také 39 mateřských a základních škol. K těm letos nově přibude mateřská škola Doubek, která kontejnery na sběr bioodpadu umístí jak ke školce v Lánech na Důlku, tak na školní zahradu pracoviště ve Svítkově.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Ve městě se na zkoušku objeví barevné koše na tříděný odpad

7:17 Hradec Králové: Ve městě se na zkoušku objeví barevné koše na tříděný odpad

V Hradci Králové se na více než dvou desítkách míst objeví barevné koše na tříděný odpad. Lidé tak b…