Pardubické děti přispěly dalšími dokumenty Paměti národa

24.06.2016 19:52

Jedenáct lidských osudů, jedenáct výpovědí o životě v době nesvobody, přibylo letos díky pardubickým školákům a projektu Příběhy našich sousedů do sbírky Paměť národa, ukrývající již na tři tisíce svědectví pamětníků. Děti ze sedmi pardubických základních škol se letos zapojily již podruhé do tohoto projektu společnosti Post Bellum. Dokumenty, které žákovské týmy během svých setkání s pamětníky zpracovaly, představily ve středu jak hlavním protagonistům příběhů, tak jejich rodinám a veřejnosti.

Pardubické děti přispěly dalšími dokumenty Paměti národa
Foto: Archiv
Popisek: Pardubice

„Město letos opět finančně podpořilo téměř 100 tisíci korunami tento skvělý nápad, kdy žáci našich škol poznávají historii skrze konkrétní lidské příběhy a osudy. Takovou zkušenost jim neposkytne žádná učebnice. Musím poděkovat organizátorům, dětem i samotným hrdinům své doby,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Děti v rámci projektu Příběhy našich sousedů vyhledaly ve svém okolí pamětníky války, totalitních režimů nebo holokaustu. Vybraly si například za války totálně nasazeného skauta Stanislava Hylmara, Leu Skácelovou, která jako židovské dítě unikla transportu a po celou válku se skrývala, Josefa Antonína Jičínského, který celý život doplácel na svůj selský původ, majitele znárodněné hospody Josefa Vojtěcha a další. Pamětníci dětem vyprávěli o svých zážitcích a z jejich vzpomínek týmy pod vedením pedagogů a koordinátora projektu Post Bellum vytvořily zajímavé videodokumenty, rozhlasové reportáže, ale také komix či koláž jako svědectví o době ne tak dávno minulé.

„Projekt bude letos pokračovat ještě na podzim sérií prezentací práce našich dětí. Post Bellum se totiž rozhodlo posunout projekt ještě dále a já jsem za to rád. Zastupitelstvu předložím ke schválení dotaci ve výši 70 tisíc korun. Je určena na zorganizování výstavy, která v září představí široké veřejnosti všech 11 příběhů i to, jak je děti zpracovaly. Neměli bychom ztrácet paměť. Výstava bude následně putovat po pardubických základních školách, “ uvedl náměstek Rychtecký.

Žáci druhého stupně základních škol letos pátrali v Pardubicích po osudech svých sousedů již podruhé. Práce na dokumentu si tak vyzkoušelo už více než 90 mladých lidí. Pod vedením pedagoga a koordinátora projektu se učili natáčet rozhovor celoživotních vzpomínek, pracovat s kamerou nebo profesionálním diktafonem, měli také možnost navštívit studio Českého rozhlasu či střižnu. Žákovské práce z letošního i loňského ročníku projektu jsou uloženy na www.pribehynasichsousedu.cz .

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

13:05 Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

Zastupitelstvo města Liberec schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd ve variantě: jedna…