Plzeň: U Líní se objevila ptačí chřipka. Veterináři vydali doporučení

18.05.2023 19:26 | Tisková zpráva

Státní veterinární správa (SVS) potvrdila v pátek 15. května ohnisko ptačí chřipky v přírodní rezervaci Nový rybník u obce Líně na severním Plzeňsku. Nalezeno tam bylo osm uhynulých racků chechtavých, u kterých byl virus v laboratoři prokázán. SVS proto k zamezení šíření nebezpečné nákazy vydala několik doporučení pro chovatele, protože v oblasti 10 kilometrů od místa nálezu existuje zvýšené riziko zavlečení nákazy i do chovů drůbeže a dalšího ptactva.

Plzeň: U Líní se objevila ptačí chřipka. Veterináři vydali doporučení
Foto: Libor Sváček, archiv MCU.cz
Popisek: Plzeň

SVS chovatelům doporučuje, aby důsledně chránili chované opeřence před kontaktem s volně žijícími ptáky. V případě, že zjistí zvýšené úhyny domácí drůbeže, nebo změny v jejich zdravotním stavu, je potřeba vše oznámit na Krajskou veterinární správu SVS pro Plzeňský kraj, Družstevní 1846/13, 301 00 Plzeň, od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin na telefonním čísle 377 333 820, nebo na pohotovostní mobilní telefon mimo pracovní dobu – 720 995 205.

Veterináři také žádají, aby lidé i v případě nálezu pěti a více uhynulých ptáků ve volné přírodě kontaktovali SVS na výše uvedených číslech, a s mrtvými opeřenci nemanipulovali.

Ptačí chřipka

Ptačí chřipka postihuje jak volně žijící ptáky, tak drůbež jako slepice, krůty, kachny a husy. Postižená zvířata mají dýchací potíže, trpí ztrátou chuti a masivně hynou v průběhu jednoho až dvou dnů. K přenosu dochází především trusem nemocných ptáků. Úhyn ptáka na ptačí chřipku lze potvrdit pouze v laboratoři. Lidé se mohou infikovat pouze kontaktem s infikovanými ptáky nebo jejich exkrety (výkaly, peří, uhynulá zvířata apod.). Nelze vyloučit přenos ptačí chřipky z nemocných ptáků na drobné savce (kočky, psy apod.). Dosud nebyl zaznamenán případ přenosu ptačí chřipky z volně žijících ptáků na člověka. Dosud nebyl prokázán přenos nákazy z člověka na člověka.

Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků, častěji u vodních. Rizikovými jsou viry influenzy typu A, subtypy H5 a H7, které mohou být buď vysoce, nebo nízce patogenní. Viry vysoce patogenní aviární influenzy (především H5N1) mohou způsobit rozsáhlé ztráty u domácí drůbeže, naopak u volně žijících vodních ptáků (např. kachen) jsou úhyny vzácné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znojmo: Jedinečný svátek vína se blíží

22:08 Znojmo: Jedinečný svátek vína se blíží

Festival vína VOC Znojmo, jedinečný svátek vína, vinařů a všech příznivců vinného moku, máme už témě…