Praha: Domácí násilí prázdniny nemá

23.09.2016 10:46

Přestože prázdniny patří mezi klidnější měsíce v roce, v posledních třech letech je to u odhalených případů domácího násilí právě naopak. Od roku 2014 totiž počet vykázaných osob prudce vzrostl, a to i v době prázdnin.

Praha: Domácí násilí prázdniny nemá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na chrám sv. Víta v areálu Pražského hradu

Za měsíce červenec a srpen bylo před třemi roky zaznamenáno 36 případů, v minulém roce o dva případy více a letos bylo vykázáno 30 násilníků.

„Indisponovanější v tomto ohledu je srpen, ve kterém letos bylo odhaleno výrazně více případů než v  červenci. Ve druhé polovině prázdnin také téměř dvojnásobně vzrostl počet kontaktů intervenčního centra,“ upřesnil radní pro sociální oblast Daniel Hodek.

Na intervenční centrum se stále častěji obracejí i cizinci žijící v Praze, jako v případě asijské rodiny, ve které se mnoho let dopouštěl psychického a poté i fyzického násilí muž na manželce. „Přes obtíže spojené s omezenou znalostí českého jazyka se podařilo s klientkou domluvit schůzku, které se účastnila i tlumočnice. Klíčové v tomto případě bylo získat důvěru klientky v to, že jí můžeme pomoci obtížnou rodinou situaci řešit. K tomuto přispěla skutečnost, že tlumočnice byla stejné národnosti jako klientka,“ popisovala vedoucí Intervenčního centra Zuzana Chomová.

Manžel byl za brutální fyzické útoky nakonec ze společného obydlí vykázán. Intervenční centrum klientce připravilo návrh, kterým byl soud požádán o prodloužení policejního vykázání o měsíc a následně o další 3 měsíce. Soud návrhům vyhověl. V tomto čase klientka několikrát navštívila Intervenční centrum a požádala o přípravu návrhu na úpravu poměrů k dcerám a návrhu na rozvod.

„Muž původně naprosto nepřipouštěl jakoukoliv zmínku o rozvodu. Nyní byl nucen akceptovat rozhodnutí své ženy.  Ze společného obydlí se odstěhoval, s dcerami se nadále stýká mimo domov a hradí soudem určené výživné,“ doplnila Chomová s tím, že důležité je v případech zjištění domácího násilí se na odborníky obracet co nejdříve.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Společné jednání rad. Město s krajem si vycházejí vstříc

11:33 Pardubice: Společné jednání rad. Město s krajem si vycházejí vstříc

Některé projekty v krajském městě se neobejdou bez dobré spolupráce a komunikace mezi krajem a měste…