V Olomouci dnes dojde k odhalení pamětní desky brigádnímu generálovi Morávkovi

16.03.2017 10:50

Ve čtvrtek 16. března 2017 v 15:30 hodin, bude na domě v olomoucké Šemberově ulici slavnostně odhalena pamětní deska účastníkovi odboje, brigádnímu generálovi in memoriam Václavu Morávkovi, známému také jako Pobožný pistolník. Václav Moraávek byl nejmladším členem legendární odbojové trojice Mašín, Balabán, Morávek, přezdívané gestapem Tři králové, která působila na území Protektorátu v letech 1939–1942.

V Olomouci dnes dojde k odhalení pamětní desky brigádnímu generálovi Morávkovi
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Václav Morávek se narodil 8. srpna 1904 v Kolíně, otec Josef byl středoškolský profesor. Od roku 1915 studoval na kolínském gymnáziu, kde v roce 1923 odmaturoval. Po dobrovolném odvodu v březnu 1923 nastoupil k pěšímu pluku v Terezíně (důvodem byly pravděpodobně dluhy, které otec po své smrti zanechal rodině). Od 5. října nastoupil na Vojenskou akademii v Hranicích, kterou ukončil v hodnosti poručíka dělostřelectva v srpnu 1925. Poté byl odvelen do Olomouce, kde absolvoval dělostřelecký kurz. Znovu pak nastoupil k dělostřeleckému pluku v Olomouci. Zde sloužil v různých funkcích až do roku 1931. Dne 15. září 1931 byl  v hodnosti nadporučíka odeslán do Vyššího jezdeckého kurzu a následně jezdecké školy v Pardubicích. Z Pardubic se 30. července 1933 vrátil zpět do Olomouce, kde sloužil v různých funkcích až do okupace Čech a Moravy. Vojenskou službu ukončil v hodnosti štábního kapitána.

Po německé okupaci se společně s dalšími bývalými důstojníky československé armády podílel na budování krajské organizace Obrany národa. Byl zařazen do štábu divize při Zemském velitelství - Čechy jako zpravodajský důstojník. Na podzim 1938 se v Praze seznámil s pplk. Josefem Balabánem a pplk. Josefem Mašínem, s nimiž vytvořil zpravodajsko-diverzní skupinu, později známou jako Tři králové. Skupina shromažďovala řadu informací ze všech sfér života protektorátu, které vyhodnocovala a odesílala do zahraničí. Na jaře 1940 byl nucen přejít do ilegality, neboť se mu na stopu dostalo gestapo.

Byl vynikající střelec a všude s sebou nosil dvě pistole a spoustu zásobníků. Mimo to byl také hluboce věřícím křesťanem – proto byla neodmyslitelnou družkou jeho pistolí kapesní Bible kralická, v níž si každý večer, pokud to bylo možné četl. Když se ho Mašín na jednom z jejich prvních setkání zeptal, v co vlastně věří, odpověděl mu legendární větou: „Věřím v Boha a ve své pistole!“

Morávek vydržel na svobodě ze slavného trojlístku nejdéle. Padl 21. března 1942 při přestřelce s agenty gestapa. Roku 2005 byl povýšen in memoriam do hodnosti brigádního generála.

Scénář odhalení pamětní desky: čtvrtek 16. března 2017 v 15.30 hodin, ulice Šemberova/Lafayettova

- Vojenská hudba Olomouc
- přivítání účastníků a uvedení zástupců města a organizací
- slovo primátora města Antonína Staňka, náměstka primátora Pavla Urbáška a zástupce Československé obce legionářská Tomáše Brenzy
- odhalení paměntí desky
- Vojenská hudba Olomouc
- ukončení cca v 16.00 hodin

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (ANO): Navrhuji nepoužívat korespondenční volbu pro evropské volby

18:09 Vondráček (ANO): Navrhuji nepoužívat korespondenční volbu pro evropské volby

Projev na 102. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 10. května 2024 k zákonu o korespondenční volbě