Babiš (ANO): Být ministrem je především manažerská funkce

04.08.2017 14:11

Komentář šéfa hnutí ANO na Facebooku k rozdílu mezi politikem a ministrem

Babiš (ANO): Být ministrem je především manažerská funkce
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš

Řekl jsem, že se cítím být manažerem, ne politikem. A napsala mi paní Andrea: “Ale zákony se schvalují ve Sněmovně. Manažeři zákony nedělají.”

Já s ní naprosto souhlasím, že slovo “zákonodárce” nevzniklo náhodou. Jasně, že prvořadý úkol poslanců a senátorů je v tom, že musí připravit kvalitní zákony, které odpovídají potřebám občanů a reagují na společenský vývoj, nové technologie, nová nebezpečí.

Jenže já jsem o sobě nepsal jako o poslanci, ale jako ministrovi. A být ministrem je pro mě skutečně manažerská funkce, protože ministr řídí své kolegy a určuje celkový směr svého resortu. Manažer - nebo říkejme klidně ředitel - by měl být člověk, který vyniká nejen schopností přemýšlet, ale i odvahou udělat zásadní rozhodnutí a taky musí mít v sobě urputnost svoje rozhodnutí naplňovat.

A v tom se cítím být doma. Díky tomu jsem uspěl v soukromém sektoru (vybudoval firmu pro 35 tisíc lidí) a svoje zkušenosti jsem využil i ve státním sektoru jako ministr financí (snížil jsem zadlužení země o 70 miliard a udělal rekordní přebytek státní kasy 61,8 miliard korun).

Teď zpátky k těm “řadovým” zákonodárcům: oni taky nejsou autory spousty zákonů. Pracují na nich experti, poradci a bohužel i častokrát lobbisti. Kolikrát se už stalo, že nějaký poslanec přišel s návrhem zákona, který mu doslova sepsali právníci nějaké korporace. Tihleti “zákonodárci” zvládli pokřivit svými přílepky skvěle míněné zákony o hazardu, pojišťovnách nebo registru smluv.

Takže na závěr: manažeři zákony nedělají, ale ministři a hlavně premiér musí mít manažerského ducha a s ním pořádně dohlédnout na své kolegy, aby jednali v zájmu občanů. To je právě hlavní problém této vlády: není řízená, každý ministr bojuje za svůj resort, aniž by vnímal všeobecný zájem. Poslanci zdržují a předvádí se u pultíku, místo aby měli třeba jako v Německu omezený čas na projevy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

8:06 Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

V těchto květnových dnech si opět připomínáme konec 2. světové války v Evropě a definitivní porážku …