Birke (ČSSD): Trestání drobných přestupků řidičů považuji za šikanu

05.11.2016 9:17

Ministr dopravy Dan Ťok představil v rámci novely zákona o provozu na pozemních komunikacích změny bodového systému.

Birke (ČSSD): Trestání drobných přestupků řidičů považuji za šikanu
Foto: red
Popisek: Jan Birke, ČSSD

Byl bych raději, pokud by svoji energii věnoval spíše vyřešení situace kolem mýta nebo Českých drah, ale budiž. Podporuji jeho snahu postihovat přísněji závažné přestupky na silnicích. Naopak návrhy trestat některé drobné přestupky řidičů považuji za šikanu. Zcela chybný je návrh zavést dvojí metr při hodnocení prohřešků začátečníků a prohřešků pokročilých řidičů. V novele zákona mi chybí opatření ke zlepšení kontroly práce autoškol.

Bodový systém by měl být postaven na dvou základních principech:

1) přísné trestání závažných přestupků, jako je řízení pod vlivem alkoholu nebo drog nebo také například rychlá jízda v obcích. Jednoduše řečeno těch přestupků, kde jde o život. Jako starosta mám s těmito přestupky bohaté zkušenosti. Zde není prostor pro shovívavost: okamžité odebrání řidičského průkazu a vysoké pokuty jsou zcela na místě. V některých zvláště závažných případech bych byl pro odebrání řidičského průkazu doživotně.

2) řidiči by neměli být šikanováni za drobné prohřešky (například nepoužití bezpečnostního pásu nebo blinkru) a pokuty by v těchto případech měly být přiměřené realitě v České republice a výši zdejších platů. Opravdu bych nechtěl vidět případy lidí, kteří nedali blinkr a skončili kvůli tomu v exekuci. 

Nakonec poznámka: je zajímavé, že za hranicemi směrem na západ čeští řidiči (nebo také například Poláci) pravidla silničního provozu velmi dobře dodržují, u nás už méně (včetně například Poláků). Proto bychom kromě přísnějších trestů pro řidiče měli také přemýšlet o tom, jak pravidla na silnicích lépe vymáhat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Nebojte, plastová občanka bude vždy platit dál až do zániku vesmíru

6:16 Ministr Bartoš: Nebojte, plastová občanka bude vždy platit dál až do zániku vesmíru

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k digitalizaci.