Hejtman Zimola: Čeští vojenští veteráni nesmějí být zapomenuti

11.11.2015 20:13

Čeští vojenští veteráni nesmějí být zapomenuti. Hejtman Jiří Zimola to řekl ve středu 11. listopadu u příležitosti Dne válečných veteránů.

Hejtman Zimola: Čeští vojenští veteráni nesmějí být zapomenuti
Foto: Jihočeský kraj/R.Šíma
Popisek: Hejtman Jiří Zimola na Dni válečných veteránů na bývalém vojenském letišti v Plané u Českých Budějovic.

Na bývalém vojenském letišti v Plané u Českých Budějovic se pak zúčastnil slavnostního odhalení pamětní desky, která připomíná Milana Malého, letce a plukovníka RAF.

„Jejich velké a hrdinské činy jsou příběhy odvahy často úplně obyčejných lidí, mezi něž určitě patří i pan plukovník Malý. Bez něj a jemu podobných bychom tu totiž dnes možná vůbec nebyli,“ uvedl Zimola.

Je třeba si připomínat i hrůzy válek

Den válečných veteránů bývá označován i jako Den smíření. Při pohledu na dění kolem nás se ale o smíru, bohužel, moc mluvit nedá. „Ve světě se opět rozrůstají válečné konflikty a něco nedobrého se děje i nedaleko za našimi hranicemi. Tím spíš je si potřeba připomínat hrůzy všech válek, kterými lidstvo prošlo,“ zdůraznil Zimola s přáním toho, aby letiště v Plané bylo už navždy jen letištěm civilním. „Určitě by s tím souhlasil i pan plukovník Malý, který tu coby instruktor působil,“ dodal hejtman.

Den veteránů je připomínkou podpisu příměří mezi Spojenci a Německem ve vlakovém voze u severofrancouzského města Compiègne, jímž byly na západní frontě 11. listopadu 1918 ukončeny boje 1. světové války.

Plukovník Milan Malý

Narodil se 30. září 1923 v Brně. V roce 1939 byl nasazen na práci do Německa na stavbu dálnice. Odtud ještě téhož roku utíká do Palestiny, kde se stal členem československého pěšího praporu č. 11 – východního. Prapor operoval na Blízkém východě a byl nasazen i v Tobrúku. Milan Malý zde bojoval u protiletadlového dělostřelectva. V září 1942 se přihlásil k letectvu. Postupně prodělal pilotní výcvik v Anglii a Kanadě. Na konci roku 1944 byl přidělen k 312. peruti RAF, v jejíchž řadách byl až do konce druhé světové války. Do Československa přilétá Milan Malý se svou jednotkou v srpnu 1945. Dne 22. září 1945 pak přilétá celá 312. peruť na letiště do Plané u Českých Budějovic. V roce 1948 Milan Malý na letišti působil jako instruktor izraelských pilotů. Zemřel 1. května 2013 v Českých Budějovicích.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): V novele o návykových látkách je schován fakt o hygienách. Nepřípustné

20:01 Mašek (ANO): V novele o návykových látkách je schován fakt o hygienách. Nepřípustné

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…