Johnová: Praha startuje program pomoci osobám bez přístřeší v zimních měsících

28.11.2018 14:57

Hlavní město postupně spouští sérii mimořádných zimních opatření, která navyšují počty míst v noclehárnách pro lidi bez domova, kde mohou v teple přečkat mrazivé noci. Ti už nyní dostávají také materiální pomoc, další opatření budou následovat.

Johnová: Praha startuje program pomoci osobám bez přístřeší v zimních měsících
Foto: Twitter
Popisek: Milena Johnová

Spuštění mimořádných opatření si vyžádaly mrazy, které na hlavní město letos udeřily v druhé polovině listopadu. Od minulého úterý terénní pracovníci informují lidi bez přístřeší o možnostech bezplatného přespání v noclehárně Hermes, kde není nově vyžadován jakýkoliv poplatek a terénní pracovníci zároveň začali rozdávat zimní materiální pomoc.

„Stále hledáme nové způsoby, jak posílit a zkvalitnit zimní program. Nejdůležitější je však nalezení koncepčního řešení problematiky bezdomovectví spočívající především v prevenci a rychlé pomoci v případě, že se už člověk na ulici dostane. Právě rychlá pomoc v těchto případech bývá nejúčinnější. Cílem tedy není pouze řešit případy umrzání lidí na ulicích, ale podílet se na celkovém a dlouhodobém řešení problematiky bezdomovectví v Praze,“ uvedla radní pro oblast sociální politiky Milena Johnová. Za tímto účelem vznikla pracovní skupina se zástupci poskytovatelů sociálních služeb a výzkumníků, kteří představili fungující modely ze zahraničí.

V pondělí, kdy do Prahy přišla další mrazivá noc, denní centrum Naděje spustilo zimní terénní program, který materiálně pomáhá lidem bez přístřeší a v akutních případech využívá i auta k převozu lidí do tepla. Centrum sociálních služeb Praha zpřístupnilo volné kapacity na lodi Hermes těm, kteří nemají peníze ani doklad totožnosti, a pokud její kapacity nebudou dostačovat, denní středisko Armády Spásy v Tusarově ulici zahájí noční režim a bude také přijímat lidi bez dokladů či peněžních prostředků.

„Již v prvních mrazivých dnech Praha zavedla opatření na pomoc osobám bez domova. Tak, jako v předchozích letech, se navyšují kapacity nocleháren a od 1. prosince zahájí provoz centrální dispečink Centra sociálních služeb Praha, které je hlavním koordinátorem zimních opatření,“ doplnil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Významnou pomoc poskytuje také Městská policie hl. m. Prahy, která provádí v chladných dnech zvýšený dohled v lokalitách, kde lidé bez domova přespávají. „Strážníci aktivně nabízí lidem bez domova informace, kde se denní centra a noclehárny nacházejí. Pokud člověk bez domova projeví o nabízenou pomoc zájem, strážníci informují dispečink Centra sociálních služeb Praha, který zajišťuje převoz do některé z nocleháren,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček. Strážníci také ve zvýšené míře dohlíží na veřejný pořádek v okolí denních center a nocleháren a jsou v kontaktu s provozovateli těchto zařízení pro případ jakékoli mimořádné události.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cesta odpovědné společnosti: Mýtus Ruska jako všeho schopného agresora a původce všeho zla

20:18 Cesta odpovědné společnosti: Mýtus Ruska jako všeho schopného agresora a původce všeho zla

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpadu společnosti a jejích hodnot.