Löffelmann (SLK): Projekty mohou v budoucnu pomoci při hodnocení žádostí o dotace

02.07.2020 5:29

Technická univerzita v Liberci přišla s návrhem projektu mapujícího historické zdroje vody, zapojí se i kraj.

Löffelmann (SLK): Projekty mohou v budoucnu pomoci při hodnocení žádostí o dotace
Foto: SLK
Popisek: Starostové pro Liberecký kraj

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Mohl by, pokud uspěje ve vyhlášené výzvě, pomoci při zadržování vody v krajině a při ochraně přírody. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. 

„Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu,“ uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.    

Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny.

Data se zpracují do specializovaných map. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko. Pokud by bylo pozitivní, Krajský úřad Libereckého kraje se do projektu zapojí například výběrem vhodných testovacích lokalit na Českolipsku, ale i součinností při testování softwaru a také převáděním výsledků výzkumu do praxe. Účast Libereckého kraje v projektu je bezplatná.

Další informace k projektu s názvem „Podpora rozhodování o opatřeních pro hospodaření s vodou v krajině na základě historických stavů a vazeb“:

Zapojené organizace:
Technická univerzita v Liberci, Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií
DATA Systém s.r.o.
GEO-TOOLS, z.s.

Doba řešení: leden 2021 – prosinec 2022
Výzva: 4. výzva programu Prostředí pro život (vyhlašuje MŽP, administruje TAČR)

Přibližný rozpočet: 6 mil. Kč bez DPH ve struktuře 5,1 mil. Kč MŽP + 0,9 mil. Kč řešitelské organizace

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Lidé celého světa musí tlačit na politiky, aby to vraždění zastavili

7:02 Fiala (SPD): Lidé celého světa musí tlačit na politiky, aby to vraždění zastavili

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k míru.