MO: Ministři obrany Visegrádské čtyřky podepsali vizi dlouhodobé spolupráce

15. 3. 2014 15:30

Ve dnech 13. a 14. března se v maďarském Visegrádu setkali ministři obrany zemí Visegrádské čtyřky (V4). Delegaci ČR vedl ministr obrany Martin Stropnický.

MO: Ministři obrany Visegrádské čtyřky podepsali vizi dlouhodobé spolupráce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický

Hlavním tématem jednání Martina Stropnického, Csaby Hendeho (Maďarsko), Tomasze Siemoniaka (Polsko) a Martina Glváče (Slovensko) byl rozvoj obranné spolupráce zemí V4. Ministři podepsali tři důležité dokumenty - Vizi dlouhodobé spolupráce V4 v oblasti obrany (ke stažení v příloze), Memorandum o porozumění k bojovému uskupení V4 Battlegroup EU a Posilování spolupráce v rámci obranného plánování.

"Podepsané dokumenty jsou důležité pro perspektivu budoucích vztahů. Nejdůležitější z nich je společná vize, která v dlouhodobém časovém horizontu určuje hlavní priority naší spolupráce. Mimo jiné chceme v budoucnu vytvořit permanentní síly rychlé reakce V4, společně nakupovat vojenský materiál a snažit se podporovat naše národní výrobce," shrnul Martin Stropnický.

"Memorandum k Battlegroup V4 vyjadřuje naši připravenost nasadit v případě potřeby společně vojáky ve prospěch EU. Jednotka bude v pohotovosti v první polovině roku 2016 a ČR je připravena do ní přispět 900 lidmi," uvedl státní tajemník MO Daniel Koštoval.

Jednání se nevyhnulo ani aktuální situaci na Krymu. Ministři obrany V4 společně podpořili postoj NATO a EU a zdůraznili nutnost zachováni územní celistvosti Ukrajiny.

Druhý den odpoledne se k ministrům obrany ČR, Maďarska, Polska a SR připojili také jejich partneři z Rakouska, Chorvatska a Slovinska, kteří s V4 spolupracují v rámci iniciativy Central European Defence Cooperation. Diskutovali zejména o rozvoji společných aktivit v oblasti výcviku.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo obrany

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: Je mnoho úkolů, které před sebou máme. Bych byl rád, abychom začali pracovat

18:55 Ministr Jurečka: Je mnoho úkolů, které před sebou máme. Bych byl rád, abychom začali pracovat

Projev na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny dne 22. 11. 2017 k návrhu na volbu předsedy Poslanec…