Ministr Chovanec: Novela zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů se nedotkne výsluh

04.08.2016 15:50

Na základě závazku uvedeného v koaliční smlouvě připravilo Ministerstvo vnitra novelu zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Návrh zaslalo 1. srpna 2016 do meziresortního připomínkového řízení.

Ministr Chovanec: Novela zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů se nedotkne výsluh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Novela by měla přispět ke stabilizaci a zatraktivnění služby v bezpečnostních sborech, a tedy i k nárůstu počtu uchazečů o přijetí do služby. „Je třeba zdůraznit, že novela se nijak nedotkne výsluhových nároků příslušníků bezpečnostních sborů,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. 

Jejím hlavním cílem je provedení změny v oblasti proplácení přesčasů příslušníků bezpečnostních sborů. Konkrétně novela navrhuje odstranit povinnost příslušníků bezpečnostních sborů sloužit ročně 150 hodin bez nároku na náhradní volno či odměnu, s výjimkou vyhlášených krizových stavů – za tuto přesčasovou službu tak bude poskytováno náhradní volno, popřípadě bude proplácena.

Kromě této stěžejní úpravy navrhuje novela také provést některé další dílčí změny zákona, které reagují na současnou aplikační praxi: jde například o zrychlený služební postup též u středoškolsky vzdělaných příslušníků, kteří se osvědčili, dále o zavedení institutu zkušební doby a možnost poskytnout příslušníkům bezpečnostních sborů náborový příspěvek.

Na tvorbě návrhu se podílela odborná pracovní skupina složená ze zástupců Ministerstva vnitra, všech bezpečnostních sborů (tj. Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Celní správy ČR, Vězeňské služby ČR, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace) a odborových organizací, která se na svých dvou jednáních principiálně shodla na věcném rozsahu novely.

Návrhem se na svém jednání 7. července 2016 zabývala také koaliční rada, která definitivně schválila věcný rozsah novelizace zákona a určila zástupce z každé vládní strany, se kterými byl návrh projednán. V rámci nyní probíhajícího meziresortního připomínkového řízení mají připomínková místa možnost se k návrhu novely vyjádřit do 29. srpna 2016.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubisková (Přísaha): Fiala měl dávno toho bezcitného cynika Novotného vyloučit

16:14 Kubisková (Přísaha): Fiala měl dávno toho bezcitného cynika Novotného vyloučit

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k řeporyjskému starostovi Pavlu Novotnému a jeho hrub…