Ministr Petříček: My prioritně podporujeme, aby situaci v Bělorusku řešila Evropská unie kolektivně

12.08.2020 16:37

Projev na 26. schůzi Senátu dne 12. 8. 2020 k návrhu usnesení k situaci v Bělorusku po prezidentských volbách

Ministr Petříček: My prioritně podporujeme, aby situaci v Bělorusku řešila Evropská unie kolektivně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí

Vážený pane předsedající, vážené senátorky, vážení senátoři, dovolte mi jenom krátce reagovat na některá témata, která byla v rozpravě vznesena.

Zaprvé, já bych chtěl podpořit návrh reakce Senátu na dění v Bělorusku. Česká diplomacie sledovala vývoj celé kampaně, která byla doprovázena omezováním prostoru pro opoziční kandidáty, zatýkáním opozičních kandidátů, represemi proti občanské společnosti. Vyvrcholilo to také tím, že nebyla připuštěna činnost mezinárodní pozorovací mise OBSE, která měla sledovat průběh voleb, což je v rozporu se závazky členských států této organizace.

V tomto směru jsme museli konstatovat, že jak průběh kampaně, tak průběh samotné volby byl nesvobodný, nedemokratický a neodpovídá standardům mezinárodních institucí, kterých je Bělorusko součástí.

Velmi krátce bych ještě chtěl doplnit, že Česká republika reagovala jak ústy pana premiéra Babiše, tak prohlášením ministerstva zahraničních věcí, toto téma, budeme prosazovat, aby se vzneslo také na půdě Evropské unie. Zde bych krátce reagoval na pana senátora Štěcha. My prioritně podporujeme, aby situaci v Bělorusku řešila Evropská unie kolektivně, ať už v případě, pokud budeme chtít využít ekonomických nástrojů v reakci na potlačování svobody projevu, potlačování základních svobod v návaznosti na volby či na další problematické otázky, které v Bělorusku v současné době jsou. Zde Česká republika prosazuje dlouhodobě také zavedení evropského lidskoprávního sankčního nástroje. Zatím se to nedaří, já myslím, že i zde je prostor pro parlamentáře při jednání s některými partnery z jiných členských států, abychom tento nástroj měli k dispozici, abychom mohli v takovýchto případech rychle reagovat na hrubé porušování lidských práv, zejména v Evropě, ale ve světě obecně.

V tomto směru budeme chtít, aby ještě tento týden zasedala Rada ministrů zahraničních věcí. Věřím, že na tom bude dnes shoda, že v pátek by formou videokonference mohlo proběhnout toto mimořádné zasedání, které by se právě vývoji situace v Bělorusku věnovalo, a věřím, že se nám podaří také prosadit společnou evropskou reakci na volby jako takové, ale především na to, co se odehrává od těchto voleb. Děkuji.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

16:02 Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

Mé vystoupení na kulatém stole nazvaném Kárné řízení a jeho nová perspektiva, který proběhl 25. dubn…