Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a švýcarská lidová hlasování

05.05.2017 18:18

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku a na který jsou Švýcaři po právu hrdi, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po 100 let vylaďování následují švýcarská lidová hlasování.

Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a švýcarská lidová hlasování
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Jak často Švýcaři hlasují? V průměru je švýcarský volič povolán k volební urně čtyřikrát za rok. Počet důležitých otázek, o nichž je třeba rozhodnout, se pohybuje od 5 do 15 ročně. Kromě toho se rozhoduje zhruba o 10 – 25 otázkách na místní a kantonální úrovni. Většina otázek je však řešena v rámci parlamentu, neboť Švýcarsko je reprezentativní demokracie s rozsáhlými právy, pokud jde o iniciativy a referenda.

O čem Švýcaři hlasují? Od roku 1989 bylo předmětem celonárodního lidového hlasování více než 200 různých otázek. Otázky, které přitahují největší zájem voličů, se týkají evropské integrace, dopravy, životního prostředí, cizinců a sociálních služeb. Mezi témata, o nichž je nejčastěji hlasováno, patří vládní systém, doprava, sociální služby, ekologické záležitosti a zdravotní péče.

Kdo vítězí? Ve více než dvou třetinách hlasování je vítěznou stranou federální vláda. Stává se však, že některá z pěti vládních stran musí přijmout odmítnutí své iniciativy občany. Většina občanských iniciativ nesplní požadavek dvojité většiny (občané a kantony), zatímco přibližně polovina lidových referend projde testem volebních místností.  

Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.

(zdroj - švýcarská lidová hlasování: FDFA Presence Switzerland)

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

8:06 Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

V těchto květnových dnech si opět připomínáme konec 2. světové války v Evropě a definitivní porážku …