Senátor Valenta: Žlutý „hnus“ je snad všudypřítomný

13.05.2019 12:13

Komentář na facebookovém profilu k pěstování řepky

Senátor Valenta: Žlutý „hnus“ je snad všudypřítomný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta

Větru ani dešti neporučíme, nicméně řadu věcí ovlivnit můžeme. Česko trápí sucho. Naši předkové si v podobných situacích uměli poradit – například si uměle vytvářeli rybníčky, remízky a různé mokřady, díky kterým jejich políčka a zahrádky tolik nestrádaly. A také vysazovali ovocné aleje a nejrůznější plodiny. Jenže dnes vysazujeme především řepku.

Žlutý „hnus“ je snad všudypřítomný. A kromě toho, že dokáže velmi potrápit alergiky a astmatiky, kteří jsou nuceni trpět (a zvěři taktéž nadvakrát neprospívá), právě řepka spotřebuje velké množství vody a živin. K tomu roste zhruba na 17 procentech zemědělské půdy, správně by to měla být přibližně polovina.

Dotační politika navíc míří na plochu, nikoliv na kvalitu jejího obhospodařování, což je velmi špatně. Souhlasím proto s autorem článku (ZDE). Je třeba stanovit priority. Já osobně jsem raději pro o něco dražší, ale kvalitní, české potraviny a produkty, včetně dobře udržované krajiny, namísto „produkčních žlutých ploch“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip (KSČM): Princip jedné Číny

4:31 Filip (KSČM): Princip jedné Číny

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v evrops…