Technik (ČSSD): EU podpoří dostupnost internetu v ČR 14 miliardami korun

29.08.2015 8:24

Telekomunikační technologie se staly natolik běžnou součástí našich životů, že enormní rychlost jejich vývoje si většina z nás po právu ani neuvědomuje. Obdobné platí i v případě internetu.

Technik (ČSSD): EU podpoří dostupnost internetu v ČR 14 miliardami korun
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Jeho širší zavádění a masovější využívání natolik ovlivnilo lidský život, že se nebojím nazvat dobu internetu jako jeden z revolučních milníků vývoje lidské společnosti. Internet se stal včetně svých pozitivních a dnes již i obecně známých negativních stránek důležitou součástí lidského života a podstatným prvkem konkurenceschopnosti obchodních společností.

Důležitost internetu pro konkurenceschopnost vyspělého evropského regionu si uvědomují také instituce EU. Je třeba si uvědomit, že za posledních několik desítek let si evropské korporace vytvořily silného konkurenta v podobě výrobních podniků v zemích, kterými jsou Brazílie, Indie, Čína, Jižní Afrika aj. A právě investice do vzdělanosti, vědy a inovací jsou dle mého názoru tím správným receptem na podporu postavení zemí evropského kontinentu v rámci světové ekonomiky. Dle usnesení Evropské rady a Evropského parlamentu z roku 2014 má mít každá evropská domácnost po roce 2020 možnost připojit se k internetu rychlostí alespoň 30 Mb/s. Více než polovina domácností se pak bude moci připojit rychlostí větší než 100 Mb/s.

Podpora ze strany evropských institucí je dobrým začátkem, ale sama o sobě nic neřeší. Důležité je nastavení podmínek a vytvoření potřebné legislativy ze strany jednotlivých členských států. V případě ČR podpoří EU budování přístupových sítí nové generace částkou 14 miliard korun. V této chvíli by neměly zaspat národní vlády a ze své pozice vyvinout větší tlak na velké telekomunikační společnosti, které ze svých ohromných zisků dávají přednost stomilionovým investicím do marketingu před investicemi do nových technologií. Je tak žádoucí pomocí evropské legislativy zajistit, aby také bohaté společnosti musely určité procento ze svých zisků vracet zpět do systému na podporu rozvoje a budování nové telekomunikační infrastruktury. 

Ačkoliv spravedlivé přerozdělování slíbených financí nebude v lobbistickém prostředí dominantních hráčů, kterými jsou velké telekomunikační společnosti, vůbec jednoduché, věřím, že se vládě České republiky podaří najít způsob, jak slíbené finance efektivně rozdělit. Tím pádem maximálně zlepšit
již dnes relativně dobrou dostupnost k internetu pro české občany a její podnikatelské subjekty.
              
Ing. Radim Technik

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Nesmíme dopustit, že eurovolby rozhodne Putin a strach

14:04 Gregorová (Piráti): Nesmíme dopustit, že eurovolby rozhodne Putin a strach

Europoslanci odsuzují ruské pokusy o vměšování do dění v Evropském parlamentu a nadcházejících evrop…