„Dejte mi kalašnikov do ruky a bude pokoj!“ Zaorálek přijel do fabriky a zažil velmi horké chvíle s místními

13.10.2017 20:21

REPORTÁŽ Zdanění bank a bohatých, zvyšování platů, zdravotnictví bez poplatků. To sliboval na setkání se zaměstnanci společnosti HG tronic na samém západním konci Čech, v Hranicích u Aše, Lubomír Zaorálek. „Tak daleko na západ jsem se ještě nedostal, v Hranicích na hranicích jsem ještě nebyl,“ přiznal se na začátku setkání se zaměstnanci společnosti Lubomír Zaorálek. „Mám téma, se kterým objíždím celou Českou republiku. Jsem strašně nespokojen s tím, jak v této zemi jsou strašně nízké mzdy, platy a penze.“ Jako odpověď zazněl smích: „Vy to ale nezachráníte…“

„Dejte mi kalašnikov do ruky a bude pokoj!“ Zaorálek přijel do fabriky a zažil velmi horké chvíle s místními
Foto: Václav Fiala
Popisek: Lubomír Zaorálek při návštěvě hranické společnosti HG tronic

„Tady se dělala politika 25 let, dvojitá devalvace koruny způsobila, že jsme se dostali na osm procent německých mezd. Za ta léta se to moc nezměnilo, nyní jsme na nějakých 30 procentech,“ reagoval statečně ministr zahraničí a lídr kandidátky ČSSD v jedné osobě. „Kdybychom nevyváželi, tak bychom ani tady ty platy neměli, co máme dnes, a nebyl slušný kurz,“ reagoval někdo místní z davu zaměstnanců.

„V této zemi bohužel vítězily takové myšlenky, jako vedl Václav Klaus, že když si budeme pěkně utahovat opasky, tak budeme bohatí,“ pokračoval za smíchu přítomných hostů. „To je ekonomický nesmysl. Dokonce to republiku táhne ke dnu, protože když těžíte z těch nízkých mezd, tak nepotřebujete inovace, nové technologie, a dokonce vám stále více lidí odchází do zahraničí.“ Podle zprávy MMF je největší nebezpečí zemí střední a východní Evropy, že postupně schopní odejdou někam jinam.“ „Když jsem v souvislosti s funkcí, kterou dělám, byl ve Vancouveru, v Torontu v Kanadě a tam jsem zjistil, že tam je 13 000 lidí z Čech, Moravy a Slezska, mají tam výbornou práci a nesrovnatelné mzdy. Nedávno jsem hovořil s jedním doktorem, který opustil medicínu. Nabídli mu 20 000, ve Švédsku 120 000,“ pokračoval Zaorálek.

Zvyšujeme, garantujeme…

„Když jsme nastoupili, tak tu byla opravdu špatná situace, nulový růst a země šla spíše pozpátku než dopředu. Ale neztratili jsme čas, máme nejnižší nezaměstnanost ze všech států v Evropě, poprvé jsme snížili celkové zadlužení země – poprvé v historii to nějaká vláda dokázala, takže jsme v ideální situaci, kdy si můžeme říci, že tento typ vývoje, založený na nízkých mzdách, tady nechceme a že jej můžeme změnit,“ řekl hrdě Zaorálek. „Celé čtyři roky jsme zvyšovali minimální mzdu až na 12 200. Což je sice málo, ale víte, kde byla před čtyřmi lety… Když zvyšujete minimální mzdu, tak nezvyšujete jen pro těch 132 000, kterých se to týká, ale zvyšujete i garantované mzdy. Máme plány dokonce až na 16 000. Zvyšujeme platy státním zaměstnancům…“ „… těch je, ale,“ posteskl si někdo v davu. „Hasiči by si zasloužili,“ dodal starší člověk. A Zaorálek na to: „Zvýšili jsme o deset procent, co můžeme, tak zvyšujeme.“  „… ale to berou jen ti, co sedí v kancelářích, a ne ti, co zachraňují životy,“ uvedl místní rebel reálnou zkušenost. „Máme asi 450 000 úředníků,“ chtěl dále pokračovat Zaorálek, ale vodopád slov zastavilo zvolání: „No, krása.“ „Ale mezi nimi je 200 000 učitelů. Mezi těmi úředníky jsou učitelé, hasiči, policisté…,“ nedal se Lubomír Zaorálek.

Když srovnání pokulhává…

„Například v sociální oblasti jsme to zvýšili na poslední chvíli. A pečovatelé jsou zlato těch ústavů. Když je ztratíme, tak ztratíme to zlato. Když platy zvyšujeme, tak tlačíme i na privátní sektor. Říkáme, že do roku 2022 chceme mít průměrný plat 40 000, tak je to reálné. A pro mě to ještě není nic, když to porovnám s Německem a Rakouskem,“ hovořil plamenně a do toho se vmísil další starší muž: „… to tak akorát pro vás, ale pro nás, obyčejný lidi, to není. Tady jdou potraviny a všechno nahoru a jsme pořád na stejných platech. Jaký tedy máme navýšení? Nic! Takže to roste v kancelářích jen tam u vás, tam si přidáváte. Obyčejný lidi to nedostanou,“ konstatoval místní smutně.

Zaorálek: „Ten průměr mate. Dnešní průměr je 29 000, tak 70 procent lidí je pod ním. Proto se používá průměr 23 000… My jsme zvyšovali platy šestkrát rychleji než pravice. V době, kdy jsme byli vládní stranou, tak se platy zvýšily o deset a půl tisíce, v době, kdy byli oni, tak o dvě a půl. Nyní je ideální příležitost, aby si nová vláda dala základní priority, a to bude toto – tlačit mzdy a platy nahoru. Máme tam politiky jako pan Babiš. Ten říká, že nyní musíme pouštět lidi ze zahraničí do Česka, protože si máme vzít příklad z Polska, kde je milion pracovníků z Ukrajiny. A zaměstnanci, kteří jsou z Ukrajiny, mají o třetinu menší platy než naši. Navrhuje otevřít stavidla a pustit to sem z Ukrajiny, Vietnamu. To je ten politický zápas,“ přešel na další problém lídr ČSSD. „A proč sem cpou ty migranty, ti dělat nebudou!“ reagoval „rebel“, který podle jednatele společnosti je starý koňák, přes dvacet let dělal v lese, ale protože již jej nepotřebovali, našel si ke stáru místo ve zdejší fabrice.

Vnitro sem jen tak nikoho nepustí

Přítomná poslankyně Markéta Wernerová k domu doplnila: „Máme tady nejnižší platy v celé zemi… A co se děje dnes, to je informační válka, a ne reál. Jiní lidé vám říkají, že sem chodí migranti, ale to je jinak. ČR společně se Slovenskem, Maďarskem a Polskem řekla stop – my chceme pomáhat, ale v zemích, kde ten problém je. Ministr vnitra je nepustí do České republiky. Vidíte je tady někde?“ „Na severu Čech prý jsou!“ zaznělo z davu.

„Mohu vás ujistit, že do České republiky z jihu Evropy jen tak někdo nedorazí,“ konejšil Zaorálek. „Když dorazí do Rakouska, tam je pro ně příspěvek 750 euro měsíčně. Nedovedu si představit migranta, že by z Rakouska šel do ČR. Navíc, oni k nám v podstatě vůbec nechtějí. Kdo by chtěl do země, kde mluví jazykem jen deset milionů lidí, kde nemají žádné známé, takže oni chtějí do Hamburku, Stuttgartu, tam, kde mají své rodiny. Tady vám mohu říci s naprostou garancí, že do této země jen tak nějací migranti z jihu nedorazí, a na to vám dávám i slovo. Nemluvme o těch z jihu, ale z východu. Mně vadí to, že jsou tu politici, kteří říkají, že chtějí do této země dostat 150 000 lidí z Ukrajiny, Vietnamu každý rok. A to je reálný politický problém. Když toto budeme dělat, tak to bude snižovat cenu, destruovat trh práce. Běžte se podívat do Vodňan. Tam je pět, šest ubytoven, kde jsou Bulhaři, Rumuni, Ukrajinci a žijí tam pod minimální mzdu. To tady chceme?“ rozhorlil se ministr.

Jak na nemakačenky 

„Babiš má v programu, že pracovní agentury mají přijímat zahraniční pracovníky do ČR. V této zemi je 380 000 lidí ze zahraničí, z východu? Proč tedy nezaměstnají ty černý, co jsou na pracáku, ty nemakačenky…,“ reagoval nasupeně starší muž. „Ti mají víc než my,“ na to žena vedle něj a z davu se ozvalo: „Přesně tak.“  A ke slovu se zase dostal „rebel“ – bývalý lesák: „Zažil jsem – seberou sociální dávku, děcko říká, mami, já chci rohlík, a ona jde a koupí si cigarety… Tomuto se dává sociálka, já bych jim nas…,“ dopověděl za bouřlivého potlesku muž a dodal vyčítavě: „... a říkají – jen makejte vy, bílí…“

Zaorálek na to: „Kdyby tady byla ministryně práce a sociálních věcí, tak by vám řekla, že dávky v sociální nouzi jsme začali omezovat. Když nejsou schopni prokázat, že bydlí, že respektují pravidla, tak na to nedosáhnou…“ „Já musím dělat na 70 000 korun šest měsíců a oni to mají najednou… Vydělávají jen dětmi…,“ znělo od přítomných z hloučku. „Byl bych rád, aby mezi dávkami a mzdami byl zásadní rozdíl. Aby se nestávalo, jak říkáte, že pracujete, a máte méně než ten, co bere sociální dávky,“ dodal Zaorálek. „Zdvojnásobili jsme valorizaci důchodů. Na koaliční radě mi pan Babiš řekl, že nemůžeme zvyšovat víc, že bychom překročili strukturální deficit státního rozpočtu. Takže nyní od nového roku budou zvýšeny důchody o 475 korun a je to největší zvýšení, které tu bylo za poslední desetiletí,“ vysvětloval Zaorálek. „Dejte mi kalašnikov do ruky a bude pokoj,“ hartusil za smíchu přítomných rebel. „Tys měl modrou knížku, tak nic nedostaneš,“ pokřikovali na něj místní. „Přál bych si, aby stát měl větší kontrolu nad lesy, stejně tak jako nad vodou,“ pokračoval ministr. „Všechno je prodáno, kam tečou naše peníze z vody? Proč to prodáváme?“ vytkl mu další přítomný a Zaorálek ztichleji “… nu, já to neprodal…“ „Vždycky se slibuje před volbami, to je takový slibovací čas. Jinak byste sem nezabloudil…,“ zaznělo dále. Žena středních let si postěžovala: „Sbíráme víčka, aby postižené děti měly na vozejčky!“

Zaměstnanci společnosti HG tronic. Foto: Václav Fiala

Babiš blížící se odéesce

Zaorálek: „Tady jsou politici, kteří vám tvrdí, že je v pořádku, že máte ty nízké platy, protože díky tomu se zemi tak daří. A já říkám ne, tak to není. Země potřebuje, aby tu byla vyšší spotřeba… Jsme země, která je hodně závislá na exportu. Ale to je strašně nebezpečné. Když přijde krize a vy nemáte spotřebu, tak na export není odbyt a ekonomika se zhroutí. Proto Rakušané mají silnou spotřebu a ta je bude v případě krize držet. A ta za pět, deset let může přijít. Bojuji proti politikům, kteří vám říkají, že máte být skromní a že ty nízké platy jsou v pořádku. A hledám spojence na politické scéně.“ ODS, topka, hnutí ANO, všichni podle Zaorálka chtějí poplatky ve zdravotnictví. „Když tato vláda by tady byla, tak vám budou dělat nadstandardy ve zdravotnictví, budou chtít, abyste si přispívali. A bude tu dvojí zdravotnictví – jedno pro ty, co na to mají, a pro ty druhé zůstane chudší základ… Babiš občas tvrdí, že to nechce, ale když mluvíme s lidmi za ním, tak ta celá strana je blízká ODS.“

Zdanit velké podniky, banky a bohaté

„My chceme zdanit velké podniky, velké banky. Banky mají u nás nepřiměřené zisky. Musíme z nich ty peníze dostat,“ uvedl dále Zaorálek. „Obyčejní zaměstnanci dnes živí zdravotnictví z vašich příspěvků. Ti velcí se mají skvěle. Chceme navrhnout takové snížení daní zaměstnanců, že na tom vydělá každý v průměru 800 nebo 1 000 nebo 1 200 korun. To je částka, o kterou by se vám zvýšila mzda. Jenom díky tomu progresivnímu zdanění, které chceme. Ti bohatší nad 80 000 příjmu, tam uplatníme vyšší daně. Jde o to, aby to tu bylo férovější. Dnes zaměstnanci na svých bedrech nesou tíhu financování veřejných systémů.“

Jednatel společnosti Ludvík Grisník si pro ParlamentníListy.cz posteskl, že společnost vyrábějící komponenty do aut má dnes jen 350 zaměstnanců. „V roce 2008 jsme měli 900 zaměstnanců, ale lidé utíkají pracovat do Německa.“

Poslankyně a prostý lid

Wernerová pro naši redakci dodala, že každé pondělí je v jiné obci. „A mám ráda, když jsou lidé bezprostřední. Dělám všechno pro to, aby se na tento kraj nezapomínalo. A máme neuvěřitelné množství surovin – v minulosti uran, nyní vody, kaolin..“

A jak se Zaorálkovo vystoupení před lidmi líbilo? Starší muž nám sdělil: „Chlap je to rázovitý, řve jako tur. Obávám se, že jinak je to úplně k ničemu. Byli u lizu, lízli si sami, ale nenechali líznout nám. Jak to dopadne, nevím. Ale už asi odchází do věčných politických lovišť. Mně se tedy po nich stýskat nebude, i když občas jsem se alespoň nasmál. Takoví křiklouni, to jsou tribuni lidu. Jen s tím lidem mají trochu problémy…“ A jiný předdůchodový muž byl stručný: „Je výborný, ale škoda, že tu nebyl po revoluci. Teď už se s tím nic nedá dělat, protože všechno je rozkradeno a nic nezbylo.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…