Ministr Petříček ocenil pomoc Šanghaje židovským uprchlíkům z Čech

04.11.2018 11:01

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se dnes v Šanghaji zúčastnil slavnostního odhalení pamětní desky připomínající pomoc Číny českým Židům, kteří prchali před nacismem. V Šanghajském muzeu židovských uprchlíků připomněl příběh uprchlíka Josefa Schulhofa. V souvislosti s tím ocenil, že Evropa od konce druhé světové války zažívá období míru, demokracie a respektu k lidským právům.

Ministr Petříček ocenil pomoc Šanghaje židovským uprchlíkům z Čech
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

Na Schulhofově osudu Petříček ilustroval, jak rozdílné období dnes Evropa zažívá. „Neměli bychom to brát jako automatické,“ konstatoval ministr. Šanghaj si podle něj zaslouží poděkování za to, že uprchlíky přijala.

Šanghajské muzeum židovských uprchlíků obsahuje expozici o životech Židů, kteří byli nuceni opustit Evropu kvůli blížícímu se holokaustu a rozhodli se za své útočiště vybrat právě Šanghaj. Muzeum se nachází v bývalé synagoze ve čtvrti Chung-kchou, která je známá především tím, že od roku 1943 zde byli nuceni žít Židé, kteří se do Šanghaje přistěhovali po roce 1937. Kvůli tomu se jí začalo přezdívat šanghajské ghetto.

Petříček je s dalšími třemi ministry součástí delegace prezidenta Miloše Zemana, která dnes přicestovala do Číny. Zemanův program začíná večerní recepcí pořádanou čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, v pondělí zahrnuje i jejich bilaterální jednání.

S prezidentem Petříček cestou do Číny probíral, jak by česká politika vůči Číně měla vypadat. „Vnímám Čínu jako velmi významného partnera, s kterým je třeba vést pragmatický a otevřený dialog o všech stránkách našich vztahů,“ řekl českým novinářům. Zmínil společné ekonomické zájmy, lidská práva podle něj do dialogu také patří.

Země jako Německo či Nizozemsko jsou podle něj příkladem, že lze prosazovat ekonomické zájmy a současně vycházet z jasných hodnot a principů. „Věřím, že jsme schopni vyvážit naše ekonomické zájmy a naše hodnoty,“ konstatoval.

Petříček po nástupu do funkce zdůraznil, že v oblasti diplomacie chce obecně klást důraz na lidská práva, téma podle něj musí být i součástí dialogu s Pekingem. V pondělí se sejde se svým čínským protějškem Wangem I. „Chtěl bych s ním hovořit o celé škále témat včetně lidských práv,“ zdůraznil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

dezinformace

Dobrý den, tvrdíte, že dezinformace existují. Můžete definovat tento pojem, protože to zatím nikdo v ČR neudělal, ale hlavně, že tato vláda pořád mluví o tom, jak se tu šíří a jak s nimi bude bojovat. A výsledek je takový, že jak sám říkáte, se tu řada lidí bojí pak narovinu říci to, co si myslí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…