Žaloba na Klause rozdělila ČSSD: Nedorozumění a strach

27.02.2013 8:04

Sociální demokraty v Senátu rozděluje postoj k ústavní žalobě na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Zatímco někteří, třeba Jiří Dienstbier, návrh ochotně podepsali a ještě ho srdnatě hájí v televizních debatách, jiní jsou zdrženlivější. Poslanec ČSSD Vítězslav Jandák pak svým kolegům v Senátu vzkázal, že vůbec netuší, co je velezrada.

Žaloba na Klause rozdělila ČSSD: Nedorozumění a strach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Mezi hlavní propagátory ústavní žaloby na Václava Klause patří senátor ČSSD Jiří Dienstbier. Ten ji dokonce šel hájit do televizní diskuse Události, komentáře. Kromě něj se pod žalobu podepsali například František Bublan, Miroslav Antl, nebo Alena Gajdůšková.

Ve svém postoji k žalobě pro velezradu se však rozchází i sama ČSSD. Chování Jiřího Dienstbiera nepříjemně překvapilo například jeho senátního kolegu Zdeňka Škromacha. Ten Dienstbierovi připomněl, že v ČSSD existovala neformální dohoda, že o postoji k návrhu na žalobu se rozhodne až na středečním zasedání senátorského klubu. „Velmi mě překvapuje, že místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier tuto dohodu nerespektuje,“ uvedl Škromach.

Z ostatních sociálních demokratů se jednoznačně proti návrhu obžalovat prezidenta postavil poslanec Vítězslav Jandák. „Já bych to nikdy nepodepsal. Nevím, jestli si kolegové dovedou představit, co to je velezrada,“ řekl Jandák v pořadu Interview ČT.

Pro Lidové noviny poskytl vyjádření i předseda Senátu Milan Štěch. Podle něj není jisté, jakou má žaloba šanci na úspěch. „Nejsem vnitřně přesvědčený, že zvládneme předložit dostatek důkazů,“ říká. On sám návrh na obžalobu prezidenta nepodepsal, byť připouští, že část senátorů ČSSD tento nápad podporuje.   

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…