Proč je Nečas pan Čistý a Nejčistší? Kvůli DPH, řeší komentátor

18.01.2011 10:19

Publicista Martin Hekrdla se v Právu pouští do hodnocení premiéra Petra Nečase. A to kvůli DPH, neboť Nečas poprvé veřejně připustil sjednocení obou sazeb DPH na 19 procent, čímž prý vyšel vstříc ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi. Podle Hekrdly se tím ale změnil pan Čistý na pana Nejčistšího.

Proč je Nečas pan Čistý a Nejčistší? Kvůli DPH, řeší komentátor

Starý politický matador Petr Nečas měl včera podle komentáře Práva jednu premiéru: poprvé veřejně a shodně s Miroslavem Kalouskem totiž připustil sjednocení obou sazeb DPH na 19 procent. Ještě v létě chtěl přitom 17 procent. „Bylo by to systémové a nejčistší řešení," vysvětlil údajně Nečas novinářům.

„Pan Čistý je mrtev! Ať žije pan Nejčistší! Ne-li už v oblasti boje proti korupci, tak aspoň ve sféře rozpočtové odpovědnosti," podotkl pak k tomu komentátor Práva Hekrdla.

Poté se pustil do rozboru, proč vlastně všechny vlády milují DPH. „Neboť tento typ daně je prokazatelně nejspolehlivějším zdrojem státních příjmů," uvedl.

Daň ale trestá domácnosti

Jenže tento typ daně má také druhou stránku, připomněl. Tato daň totiž nebere v úvahu sociální situaci plátce a proto je - v běžných učebnicích na celém světě - vtloukána studentům do hlav jako nejméně spravedlivá. „Trestá především ty domácnosti, jimž většinu rozpočtu pohltí jídlo, bydlení a ošacení, tedy základní a nepominutelné potřeby," konstatoval Hekrdla.

Věci veřejné - jak dále zmínil - ale stále bojují, aby byly potraviny přece jen ve snížené sazbě. Prý se však diví tomu, že Nečas i Kalousek jsou přesto klidní.

Dalších až 20 procent lidí může být chudých

„ Zřejmě se domnívají, že většina - s odpuštěním - prostých Čechů není chudá. Pod hranicí chudoby je u nás jen devět procent, jimž ovšem bude růst DPH, slíbil sám premiér, vykompenzován. Copak se ale do statistik nepodívali pořádně?" táže se komentátor. 

Háček je podle něj ovšem v tom, že dalších až 20 procent lidí čeká na jejich reformy těsně nad hranicí chudoby. Jsou to ti lidé, které vládní politika teprve ponoří pod oficiální laťku, a Česko se tak rázem sociálně stane analogií Portugalska.

„Jenže připravovaný úpadek ´středních vrstev´ je vlastně systémově čistý, ba nejčistší," dodal komentář Práva.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky pátrání po její minulosti seznám…