Bárta chyběl na vládě: Už jsem rezignoval, co bych se tam bavil

13.04.2011 14:48

Ministr v demisi Vít Bárta už na vládu chodit nebude ani přesto, že prezident zatím jeho návrh na rezignaci nepodepsal. Má prý dost práce s tím, aby se připravil na koaliční jednání. Navíc se připravuje na další „kýble špíny". Na Bártovu židli ve vládní zasedačce usedl jeho náměstek Radek Šmerda, vyhozený náměstek z ministerstva obrany, když mu v úřednické vládě šéfoval Martin Barták.

Bárta chyběl na vládě: Už jsem rezignoval, co bych se tam bavil

„Na vládu se nechodím bavit, ale pracovat. A vzhledem k tomu, že jsem podepsal svou rezignaci, je to už na mém státním tajemníkovi, aby převzal agendu," vysvětlil svou nepřítomnost na jednání vlády pro ParlamentníListy.cz Vít Bárta.

Zase mě polejou špína

K tomu lakonicky poznamenal, že má dost práce s přípravou obrany proti dalším útokům. „Bude vylito ještě hodně špíny, když to na první pokus nevyšlo a já se na to musím připravit," řekl redakci Bárta. Sám sebe pak označil pro tuto chvíli za jednoho z vyjednavačů Věcí veřejných. „Jde na dnešní jednání K12 (po čtyřech zástupcích z každé koaliční strany plus šéfové obou parlamentních komor.

Jak už bylo zmíněno, Bártu při středečním jednání vlády zastoupil jeho náměstek Radek Šmerda, který byl náměstkem obrany za šéfování Vlasty Parkanové (tehdy KDU-ČSL). Po nástupu Martina Bartáka jako ministra Fischerovy vlády byl Šmerda odvolán. Posléze se stal náměstkem Víta Bárty.

Dohodlo se, že se nic nedohodlo

Při posledním pondělním jednání jednání K9 bylo mluvčím úřadu vlády pouze konstatováno, že se připravuje dodatek koaliční smlouvy s tím, že koaliční strany se dohodly na vůli pokračovat ve vládnutí v trojkoaličním formátu.

Jeden z účastníků jednání pak pro ParlamentníListy.cz uvedl, že jediná dohoda, která na tomto jednání padla, byla, že se sepíše dodatek ke koaliční smlouvě, v němž bude uvedeno, že cokoliv bude napříště dohodnuto, bude zakotveno do smlouvy písemným dodatkem. „Čili nedohodlo se nic, jen se tak získával čas," dodal zdroj ParlamentníchListů.cz.

Poté, co prezident Václav Klaus odmítl podepsat demisi Víta Bárty a odvolání dalších ministrů VV Radka Johna a Josefa Dobeše, začal podle politologů čas hrát pro Věci veřejné.

Čas hraje do ruky Véčkům

„Čas hraje jednoznačně pro Věci veřejné. Pokud nejsou podepsány rezignace a odvolání jejich ministrů, tak se za tu dobu dá samozřejmě něco dojednat a za druhé, a to je docela podstatné, mají odvolávaní ministři určitý časový prostor v resortu zůstat, což může být určitou výhodou," řekl redakci politolog Tomáš Lebeda.

I podle politologa Josefa Mlejnka čas hraje do karet Véčkům. „Můžou těžit při jednáních z toho, že mají podporu prezidenta, který dává najevo že se mu cosi nelíbí. Samozřjmě tak mohou hrát i na veřejné mínění, což už bych možná příliš spekuloval," myslí si Mlejnek. Důležité nicméně je, že dotčení ministři jsou stále ve funkcích. „ODS je tak samozřejmě ve špatné pozici, když premiér na Hrad přinese na návrhy na odvolání a prezident se šprajcuje," dodal Mlejnek. To podle něj oslabuje pozici premiéra Petra Nečase.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…