ÚOHS začal dávat zadavatelům pokuty i za formální chyby

30.09.2011 10:19

Reálně úřad dává sankce v řádu desítek tisíc. Například Liberecký kraj má zaplatit 40.000 korun za chyby v tendru na rekonstrukci silnice z Malé Skály do Frýdštejna. Nedodržel desetidenní lhůtu pro odeslání písemného rozhodnutí o námitkách, které v tendru podala společnost Eurovia CS.

ÚOHS začal dávat zadavatelům pokuty i za formální chyby

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal dávat obcím, městům a dalším zadavatelům pokuty i za méně závažná - formální pochybení. Využívá k tomu ustanovení zákona, které začalo platit loni. Pokuty budou zadavatelé platit například za pozdní vyřizování námitek uchazečů, řekl ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Preventivní pokuty

"V minulosti jsme se v mnoha případech setkávali s tím, že zadavatelé přistupovali k vyřizování námitek liknavě a úřad přitom neměl žádný nástroj, jak tomuto jednání zabránit," uvedl Rafaj s tím, že pokuty za tyto delikty mohou teoreticky dosahovat až částky deset milionů korun.

Reálně však úřad dává sankce v řádu desítek tisíc. Například Liberecký kraj má zaplatit 40.000 korun za chyby v tendru na rekonstrukci silnice z Malé Skály do Frýdštejna. Nedodržel desetidenní lhůtu pro odeslání písemného rozhodnutí o námitkách, které v tendru podala společnost Eurovia CS.

Podle Rafaje mají tyto pokuty preventivní funkci. Přísnější chce být ÚOHS i u závažnějších deliktů. Ty byly často stíhány pouze sankcemi v řádu desítek tisíc. ÚOHS chce být do budoucna přísnější. Letos už uložil i několik milionových pokut. Nedávno například Rafaj potvrdil Praze pokutu 1,1 milionu korun za chyby v tendru na zajištění provozu metropolitní sítě. Více než šest milionů měl zaplatit Liberec za chyby v zakázkách souvisejících s mistrovstvím světa v klasickém lyžování. Město se ale odvolalo.

Související:

ÚOHS zrušil zakázku Prahy 7 na obnovu Ortenova náměstí

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

16:46 ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela doplněné n…