Rozhněvaný komentátor: Pro chudé země peníze máme, pro naše církve ne

05.01.2012 9:40

Komentátoři v dnešním denním tisku reflektují postoj Věcí veřejných k vyrovnání státu s církvemi. Navzdory dosavadním dohodám Véčkaři posledních pár dní tvrdí, že se s finančním vyrovnáním musí počkat, až bude Česku lépe. Komentátor Daniel Kaiser k tomu dodává, že VV protestují proti penězům pro církve, ale miliardy na boj s klimatickými změnami, které Česko pošle do OSN, zůstávají bez povšimnutí. Karel Steigerwald k tomu dodává, že ani tento veletoč VV voličskou přízeň nezachrání.

Rozhněvaný komentátor: Pro chudé země peníze máme, pro naše církve ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Nejmenší vládní strana Věci veřejné se v posledních dnech vehementně staví proti vyrovnání státu s církvemi. Pozemky ať duchovní pastýři klidně dostanou, ale o penězích nechtějí Véčkaři ani slyšet. Bylo by prý dobré počkat na ekonomicky tučnější léta, dvě miliardy ročně ze stání kasy po čas příštích desítek let si prý nemůžeme dovolit. Komentátor Daniel Kaiser, ale v této souvislosti upozorňuje na to, že na mnohé jiné věci peníze jsou. Nikdo se nepozastavuje nad tím, že Česko bude do OSN posílat pět miliard korun ročně na boj s klimatickými změnami. Kaiserův komentář přináší dnešní Lidové noviny (LN).  

Populistický křik véčkařům nepomůže

„Strana ví, že církevní restituce budou nepopulární a že odpor bude vypadat dobře. Před měsícem se ale účastníci konference OSN V Durbanu usnesli založit fond pro zmírňování následků klimatické změny v třetím světě. Jestli se fond naprosto nevymkne dosavadním zvyklostem rozvojové pomoci, bude jeho velká část zdefraudována a utracena za nesmysly,“ zlobí se komentátor.  Praha má přitom podle oficiálních odhadů posílat až pět miliard ročně, ale nikdo proti tomu neprotestuje, ani poslanci z řad VV.

Kaiser připomíná ještě jednu okolnost spojenou s vyrovnáním státu a církví. Pokud církve dostanou opravdu zatím jen nemovitosti a pozemky, pak většinu z nich získá katolická církev. Další instituce ale přijdou poměrně zkrátka. Nabízí se tedy otázka, jak budou fungovat dál.

SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve

Zajímavou noticku k tomu dodává také komentátor Karel Steigerwald v dnešní MF Dnes, když tvrdí, že ptát se, odkud se peníze vezmou za patnáct, dvacet let zavání čirým populismem. Dnes musí stačit pouze obecná odpověď, že to bude ze státního rozpočtu, konkrétní položky, kde se bude šetřit, bude třeba řešit až v konkrétních letech. Dopředu je nelze vyjmenovat.

Véčkaři ale podle Steigerwalda sázejí na to, že se zalíbí koaličním partnerům, protože restituce jako takové neodmítají, tak i voličům, protože k vyrovnání díky VV nakonec nedojde. Háček je ale v tom, že to véčkařům nemusí stačit. Voliči, kteří se staví proti vyrovnání státu s církvemi, mají řadu jiných stran, ke kterým se mohou obrátit. Mezi největší odpůrce církve patří přece již dlouhá léta komunisté a levice obecně a ta dnes táhne voliče víc, než neslané a nemastné VV.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi včera „okupovali“ Německo. U nákupu protáhlé obličeje nás i Němců

13:21 Češi včera „okupovali“ Německo. U nákupu protáhlé obličeje nás i Němců

Košíky plné zeleniny a potravin, domácí drogerie i autokosmetiky. Tak to vypadalo snad ve všech bavo…