Rudý favorit na hejtmana říká na rovinu, o co komunistům opravdu jde

01.09.2012 16:53

Jaroslav Borka, který je lídrem KSČM v Karlových Varech, má podle nedávného výzkumu agentury SANEP reálnou naději, že se může stát hejtmanem. Již nyní zastává funkci náměstka a společně s koaličními kolegy z ČSSD zásadně ovlivňuje dění v regionu, i když KSČM v minulých volbách skončila až za ODS. Ze současných problémů většiny krajů ale viní pravicové vlády.

Rudý favorit na hejtmana říká na rovinu, o co komunistům opravdu jde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

On sám je spokojen s dílčími výsledky, které dosáhla koalice komunistů a sociálních demokratů, podle něj došlo za dobu za poslední čtyři roky k výraznému posunu v oblasti stabilizace zdravotnictví, dořešila se kritická situace ve zdravotnické záchranné službě a úspěšně pokračuje v rozvoji sociálních služeb. „Na druhé straně nejsem spokojen s přístupem krajů k destruktivní politice vlády Petra Nečase. Přesto, že polistopadové vlády této republiky jsou prokazatelně největšími marnotratníky veřejných finančních prostředků u nás, nebylo možné, vzhledem k převaze pravicové koalice ve sněmovně, vládní politiku změnit. Náš kraj se kvůli velmi nízkému podílu výroby jen velmi těžce vyrovnává se stále nižšími příjmy, které jsou zákonem garantovány v rámci rozpočtového určení daní. Krajská vláda bude velmi obtížně vlastními silami řešit nezaměstnanost, vysoké životní náklady občanů, problémy se vzděláváním a v neposlední řadě také starosti odlehlých regionů,“ stěžuje si Borka pro ParlamentníListy.cz.

Obsáhlý archiv výzkumů na ParlamentníchListech.cz:


Nezbývá než spořit

Podle Borky proto bude krajská reprezentace nucena jít cestou dalších úspor. “V tomto smyslu by sami politici měli jít příkladem. Je nutné na všech úrovních zvýšit kontrolní činnost tak, aby se vyloučilo zatěžování rozpočtu neplánovanými výdaji a čerpání finančních prostředků mimo schválený rozpočet. Jako levicový politik souhlasím s názorem, že stát má být natolik silný, aby pomohl občanům ve chvílích skutečné nouze. Naopak pravice hlásá čím slabší stát, tím se méně rozkrade. Zapomínají ale, že po roce 1989 většinu vlád ovládala právě pravice. A v případě krize vítají pomoc státu i podnikatelé a krachující banky. Tento názor podporuje příklad finanční výpomoci společnosti Karlovarský porcelán, kterou jí poskytlo město i kraj a tento významný závod tak byl zachráněn před krachem.“

O co jde komunistům v kraji?

Je evidentní, že si KSČM a ČSSD rozumí a společné vládnutí jim nečiní žádné větší potíže, i když v uplynulých čtyřech letech například obě levicové strany svedly ostrý zákulisní boj kvůli privatizaci nemocnic v Karlovarském kraji. Zajímalo nás proto, čím se vlastně KSČM odlišuje od ČSSD. „ Komunistům jde především o růst životních jistot obyčejných občanů. To znamená, že chceme odstraňovat sociální rozdíly a sbližovat ekonomické postavení jednotlivců ve společnosti. Máme jasný názor na nutnost zajištění práce pro všechny, kteří pracovat chtějí a za práci musí dostávat přiměřenou odměnu, která jim zajistí důstojný život. Nepropagujeme výlučnost ekonomických elit ani kumulaci majetku jednotlivce a rodinných klanů. Chceme prosadit spravedlivější státní přerozdělovací mechanismy,“ deklaruje ParlamentnímListům.cz Borka priority strany a připouští, že volební programy obou levicových stran jsou si dost podobné. Na otázku, proč by měl volič dát hlas raději KSČM než ČSSD, odpovídá oklikou. “KSČM má volební program blízký ČSSD, proto by obě strany měly i v budoucnu úzce spolupracovat. Sociální demokraté a komunisté budou plnit svůj volební program tehdy, budou-li mít k tomu dostatečnou sílu v zastupitelstvu. To nevylučuje spolupráci se všemi poctivými občany, i když mají jiný politický názor.“

Politik, který v poslední době výrazně boduje u voličů, také zdůrazňuje, že podobný názor mají lidé, s nimiž se dnes a denně potkává. “Lidé se téměř vždy shodnou na nutnosti řešit problémy společně. Bohužel mnozí pravicoví politici více upřednostňují politickou příslušnost.“

Neuralgický bod- privatizace a restituce

Borka ovšem připouští, že by za určitých okolností vystoupili z levicové koalice s ČSSD. „Takovou okolností by zcela jistě byly kroky koaličního partnera, které by vedly k zhoršování životní úrovně obyvatel kraje, k privatizaci majetku, který má sloužit občanské veřejnosti nebo odmítnutí dalšího rozvoje učňovské školství, apod.“

Naprosto také odmítá církevní restituce. “Upřímně řečeno stydím se za politickou garnituru, která poškozuje církev tím, že jim daruje majetek takového rozsahu. Je bolestné, i pro nevěřícího, když vidí, jak se ze služebníka božího stává slouha majetku. Představitelé, zejména katolické církve, berou na sebe balvan, který nemohou unést. S vládním návrhem zákona o majetkovém narovnání s církvemi zásadně nesouhlasím.“


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hana Čechová

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…