České biomléko otevřelo tuzemskému biochmelu cestu na německý trh

18.02.2013 11:15

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců jednal v Norimberku s německou organizací Gäa e.V. - Vereinigung ökologischer Landbau (GÄA) o prohloubení vzájemné spolupráce.

České biomléko otevřelo tuzemskému biochmelu cestu na německý trh
Foto: PRO-BIO
Popisek: PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

Vyjednávání se týkalo především oblasti certifikace českých ekologicky vyprodukovaných komodit, ale také sdílení informací a know-how. Po biomléku, jehož vývoz do Německa byl úspěšně zahájen v minulém roce, se rýsuje i možnost odbytu tuzemského chmele či sladu v kvalitě bio.

„České produkty ekologického zemědělství vyvážené do Německa musí splňovat tamní standardy. Je našim společným cílem, aby práce českých ekologicky hospodařících mlékařů byla co nejefektivnější. Dohodli jsme se s Christianem Peinem, představitelem GÄA, že vzájemně budeme ještě více sdílet zkušenosti.

Zároveň usilujeme o časové sladění kontrol s našimi řádnými kontrolami,“ sdělila Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Vzájemná jednání potvrdila, že se Německo stane stabilním partnerem, neboť zájem o české biomléko trvá. Zároveň se zde otevírají další možnosti spolupráce, a to například v oboru pivovarnictví. V Německu se slibně rozvíjí produkce biopiva.

„V České republice bylo zahájeno pěstování chmele v ekologickém režimu. Biopivo Žateckého pivovaru bylo uvedeno na trh koncem minulého roku a německé partnery velmi zaujalo.  Je zde šance certifikovat chmel a slad dle standardů GÄA, podobně jako je tomu u mléka, aby i tyto typicky české suroviny mohly být využívány německými pivovarníky,“ uvedla Kateřina Nesrstová.

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců vnímá GÄA jako velmi kvalitního partnera a má v úmyslu spolupráci rozšířit i v dalších oblastech. „Chceme využít všech možností, jak společně zvyšovat znalosti a utužovat kontakty ekologických zemědělců na obou stranách hranice. Navzájem si můžeme mnoho znalostí předat, a to nejlépe přímo v praxi,“ uzavřela Kateřina Nesrstová. Nastíněná spolupráce se týká třeba  využívání homeopatik v ekologickém zemědělství pro léčbu zvířat nebo zlepšování kvality porostů, či nadstandardů veterinárních kontrol.

Jednání se uskutečnila u příležitosti kongresu ekologického zemědělství v rámci veletrhu BioFach 2013, který v sobotu skončil v Norimberku. Potvrdilo se tak i letos, že je i místem navazování efektivní spolupráce na mezinárodní úrovni.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Nelegální přepravy minerálních olejů na severu Čech

11:44 Celní správa: Nelegální přepravy minerálních olejů na severu Čech

Během jednoho dne odhalili celníci na Teplicku tři nelegální přepravy minerálních olejů ze sousedníh…