AK ČR: O 300 expertů, kteří pracovali pro dotační úřady, se musí postarat ministerstvo Karly Šlechtové

06.03.2015 16:03

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dnes jednala se zástupci Asociace krajů ČR o fondech Evropské unie. V novém programovém období má do regionů jít 4,63 miliardy eur (127 miliard korun).

AK ČR: O 300 expertů, kteří pracovali pro dotační úřady, se musí postarat ministerstvo Karly Šlechtové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Ministerstvo pro místní rozvoj dokončuje po jednáních s Evropskou komisí a partnery na české straně návrh Programového dokumentu Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pro období 2014 – 2020.

Jedním z posledních otevřených bodů s Evropskou komisí byla otázka nastavení implementační struktury, tedy kdo bude administrovat projekty v IROP.
V průběhu přípravy programu byla navržena administrativní struktura založená na sedmi úřadech regionálních rad a Centru pro regionální rozvoj o.p.(CRR). S tímto návrhem ale Evropská komise nesouhlasila pro jeho komplikovanost a neslučitelnost se služebním zákonem.

Ministerstvo pro místní rozvoj po diskusi s územními partnery a zástupci AKČR připravilo alternativní návrh implementační struktury postavený na jednom zprostředkujícím subjektu, a to Centru pro regionální rozvoj o.p. , příspěvkové organizaci Ministerstva pro místní rozvoj.  MMR si je vědomo nutnosti zachovat regionální charakter programu, a proto bude CRR  administrovat projekty na svých pobočkách v každém kraji. Návrh zároveň reflektuje nutnost zajištění nových personálních a materiálních kapacit pro řádné dokončení regionálních operačních programů.

Předseda AKČR Michal Hašek na tiskové konferenci po jednání ocenil účast primátorky Krnáčové a „návrat“ Prahy do struktury Asociace krajů. „Kraje jsou připraveny podpořit projekt Evropských domů. Evropský dům má být jedno místo v každém ze 14 krajů, ve kterém budou sedět zástupci všech resortů, které mají dnes dělat implementaci evropských fondů v tom území," uvedl v rámci tiskové konference po jednání Michal Hašek, předseda Asociace krajů ČR.

Hlavní myšlenkou je výrazně zjednodušit žadatelům o eurodotace přístup k informacím i odborníkům z jednotlivých ministerstev.

Ministryně dnes s hejtmany mimo jiné probírala také budoucnost odborníků, kteří v minulosti pracovali pro regionální rady. Tito lidé totiž nespadají pod služební zákon a postarat se o ně musí ministerstvo pro místní rozvoj. Podle Asociace krajů jde asi o tři stovky kvalifikovaných lidí. Šlechtová vidí řešení v rozšíření Centra pro regionální rozvoj o krajské pobočky. Zpočátku by mělo jít přibližně o 100 nových míst. Díky tomu by měla organizace, která spadá přímo pod MMR, v každém kraji svou pobočku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …