Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: Syslům se na Mohelně daří. Žije jich tu kolem stovky

22.08.2016 14:35

V národní přírodní rezervaci Mohelenská hadcová step a v jejím ochranném pásmu žije početná kolonie kriticky ohroženého sysla obecného. Díky potřebné péči se počet zdejších syslů za posledních patnáct let zvětšil pětkrát.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: Syslům se na Mohelně daří. Žije jich tu kolem stovky
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

„Syslové tady byli na pokraji vyhubení. V roce 2000 jich přežívalo posledních dvacet. Pak se ale díky naší iniciativě začalo o travnaté mohelenské pláně pečovat tak, aby to syslům vyhovovalo. Zhruba devět hektarů stepi se  2–3x ročně kosí. Sysli totiž potřebují nízkou trávu, ve vysokém porostu ztrácí přehled a stávají se snadnou a častou kořistí predátorů. Syslů tu nyní žije kolem stovky, pětkrát více než před patnácti lety,“ vysvětluje Jana Hejtmánková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy.  

Sysel obecný ukazuje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech 20. století jich bylo tolik, že byl označován za zemědělského škůdce. Nyní je kriticky ohroženým druhem, který přežívá v ČR na posledních cca 35 lokalitách. Celkový počet syslů v ČR se aktuálně odhaduje na cca 4300–5000 jedinců. 

Sysli vymizeli především kvůli změnám v krajině a ve způsobu zemědělského hospodaření po II. světové válce. Neprospělo jim rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů, úbytek ploch s nízkým travním porostem a používání chemických prostředků. Specifickou hrozbou pro poslední lokality je i volný pohyb koček, které jsou velmi zdatnými lovci těchto hlodavců.  Největší tuzemské kolonie jsou aktuálně v Českém středohoří a na letištích v Mladé Boleslavi – Bezděčíně či v Brně-Medlánkách.

„Záchranný program [1], který Agentura ochrany přírody a krajiny připravila, by měl zajistit, aby sysel z naší přírody úplně nezmizel. Pro jeho přežití je klíčové zabezpečit potřebnou péči na místech, kde v současné době žije. Na těchto lokalitách je třeba vhodným způsobem hospodařit – trávu pravidelně kosit či spásat. Záchranný program také počítá s dovozem a odchováváním syslů ze Slovenska, kteří by měli postupně posílit české populace tohoto vzácného hlodavce,“ vysvětluje Jitka Větrovcová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která záchranný program sysla koordinuje. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …