ČD loni přepravily rekordní počet cestujících se zdravotním hendikepem

18.01.2019 8:54

Zájem o cestování vlakem mezi lidmi se zdravotním hendikepem, například na vozíku, roste. Loni přepravily České dráhy rekordní počet 7 546 osob, které si svou cestu objednaly prostřednictvím objednávkového systému národního dopravce.

ČD loni přepravily rekordní počet cestujících se zdravotním hendikepem
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Systém umožňuje cestujícím na vozíku, ale také nevidomým a dalším osobám se zdravotním postižením, rezervovat bezbariérová místa a zajistit asistenční služby při nástupu a výstupu u vlaku. Díky stále většímu počtu bezbariérových vlaků a nádraží je však skutečný počet přepravených cestujících s hendikepem nejméně dvojnásobný.

„České dráhy aktivně odstraňují bariéry v životě lidí s hendikepem. Loni jsme přepravili rekordní počet 7 546 registrovaných zákazníků, kteří si u nás objednali asistenční služby a rezervovali bezbariérová místa. Oproti roku 2017 to bylo o přibližně 1 300 osob víc. Skutečný počet přepravených zákazníků s hendikepem, především na vozíku, kteří potřebují u některých vlaků speciální asistenci například při použití plošin při nástupu a výstupu u vlaku, je však nejméně dvojnásobný. Řada lidí na vozíku totiž díky pravidelnému nasazení bezbariérových souprav a modernizaci stanic už ani nevyžaduje naši asistenci a cestuje bez předchozího objednání,“ upozorňuje Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah a náměstek generálního ředitele pro obchod.

Do provozu jsou zařazovány nové nízkopodlažní a bezbariérové soupravy umožňující snadný nástup nejen lidem na vozíku, ale také seniorům nebo rodičům s kočárky a malými dětmi. Pro nevidomé jsou vlaky vybavovány speciálními vysílačkami, které umožňují dálkové otevření nástupních dveří vlaku, hlášením stanic a informacemi v Braillově písmu. Pro neslyšící je stále více vlaků vybaveno vizuálními informačními systémy.

V jízdním řádu 2019 vypravují české dráhy 5 066 bezbariérových spojů s vozy upravenými pro cestování osob na vozíku, včetně např. bezbariérových toalet nebo plošin a ramp pro nástup a výstup těchto osob. Počet vozů vybavených místy pro cestující na vozíku u Českých drah překračuje počet 600. V současném jízdním řádu byly bezbariérové spoje nově zavedeny například na lince R 20 Praha – Děčín nebo na osobních vlacích Plzeň – Horažďovice předměstí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…