ČEZ: Pilotní projekt nové metody kontroly přidružené šachty reaktoru

30.03.2021 16:09

Odborníci z JE Dukovany pomocí speciálního snímacího zařízení, provedli pilotní kontrolu korozivzdorné (nerezové) výstelky 14 metrů hluboké šachty na postamentu rektoru čtvrtého výrobního bloku.

ČEZ: Pilotní projekt nové metody kontroly přidružené šachty reaktoru
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

První takto provedené nepřímé vizuální ověření stavu povrchu korozivzdorné nerezové výstelky poskytlo vyšší kvalitu a míru detailu kontrolovaného zařízení. To vše bez jinak nutné přítomnosti personálu uvnitř šachty a s vyšší bezpečností jejího provádění.

„Zavádění nových kontrolních metod a využívání nových technologií pro provádění kontrol na jaderných elektrárnách je jedním z dlouhodobých projektů, který nám pomáhá při přípravě zařízení na dlouhodobý provoz elektrárny. Tento pilotní projekt potvrdil efektivnost i požadovanou kvalitu výstupů při provádění vizuálních kontrol zařízení“ uvedl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Anketa

Je smrt Petra Kellnera ztrátou pro Českou republiku?

77%
11%
hlasovalo: 14370 lidí

Celková kontrola trvala jen 3 hodiny, během kterých technici pořídili 9 500 ks detailních fotografií s rozlišením 40 Mpx. Z nich pak vytvořili 3D model a rozvinutý plášť celé výstelky, který bude sloužit jako podklad pro vyhotovení mapy indikací stavu povrchu.

„Do takto zhotovených podkladů lze velice jednoduše zanášet a kategorizovat případné zjištěné vady, včetně změření jejich velikosti a při následných kontrolách umožňují tyto podklady sledovat trend zaznamenaných indikací,“ uvedl Ivan Štěpán, manažer útvaru technická kvalita JE.

Šachta číslo jedna se nachází na postamentu každého reaktorového bloku a přes bazén skladování použitého paliva je spojena přímo s reaktorem. Slouží pro zavážení koše s čerstvými palivovými kazetami při výměně paliva nebo při zavážení použitého paliva do obalového kontejneru. Všechny tyto činnosti probíhají pod vodou, která musí být naprosto čistá. Vnitřní plášť šachty i sousedního bazénu skladování proto pokrývá korozivzdorná výstelka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …