Drážní úřad: Počet projetí návěstidel zakazujících jízdu nadále stoupá

15.11.2016 16:45

V letošním roce znepokojivě narůstá počet projetí návěstidel, která zakazují vlaku další jízdu. K dnešnímu dni bylo zaznamenáno 84 případů, kdy strojvedoucí vlaku „projel na červenou“.

Drážní úřad: Počet projetí návěstidel zakazujících jízdu nadále stoupá
Foto: Drážní úřad
Popisek: Drážní úřad

Narůstající počet alarmuje. Proto Drážní úřad jako národní bezpečnostní úřad vyzval železniční dopravce k okamžitému přijmutí účinného řešení, které tento trend podstatně omezí.

V posledních letech je znát nárůst případů, kdy dochází k ohrožení provozu na železnici tím, že strojvedoucí vlaku projede návěstidlo zakazující další jízdu, lidově řečeno projede červenou. Nerespektování či přehlédnutí návěstidel může mít následky v podobě tragické srážky drážních vozidel. Proto Drážní úřad na vývoj reaguje a dopisem vyzývá dopravce k přijetí okamžitých systémových opatření, která pomohou bezpečnost provozu udržet na vysoké úrovni. „Zprávy, ve kterých nás budou dopravci informovat o přijatých opatřeních, očekáváme do konce letošního roku,“ oznamuje ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.

V současné době mají dopravci možnost strojvedoucího, který projede červenou návěst, znovu proškolit, například z dopravních předpisů. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu mimořádných událostí tohoto typu se však takový typ opatření jeví jako ne zcela účinný.

Jedním z důvodů nerespektování návěstidel strojvedoucími lze určitě řadit i jejich únavu. Z tohoto důvodu připravuje Drážní úřad ve spolupráci se SŽDC a vybranými dopravci preventivní krok, pomocí kterého bude systémem vyhodnocováno použití licencí strojvedoucích, například zda dodržují řádné odpočinky mezi jednotlivými směnami (obdoba prevence u profesionálních řidičů silničních vozidel, kteří používají tachografy).

Počet událostí, kdy bylo strojvedoucím projeto návěstidlo zakazující další jízdu:

  • 2013 – 83
  • 2014 – 91
  • 2015 – 92
  • 2016 – 76 (za první tři kvartály)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…