Inspekce vyměřila firmě CITITI SERVIS více než dvoumilionovou pokutu

18.01.2015 8:58

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila společnosti CITITI SERVIS dvě pokuty. Za neumožnění kontroly a tedy porušení zákona o kontrole dostala společnost pokutu 400 tisíc korun, a protože opakovaně porušila i zákon o odpadech, byla jí uložena další pokuta ve výši dva miliony korun.

Inspekce vyměřila firmě CITITI SERVIS více než dvoumilionovou pokutu
Foto: tan
Popisek: Skládka, ilustarční foto

„Společnost CITITI SERVIS nám neumožnila provést kontrolu zaměřenou na nakládání s odpady. Nepředložila vyžádanou dokumentaci, neposkytla pravdivé a úplné informace a nesplnila ohlašovací povinnost za odpady, které v roce 2013 prokazatelně přijala do provozovaných mobilních zařízení ke sběru a výkupu. Nebyly nám doloženy také žádné doklady, jak s těmito odpady společnost v daném období nakládala a kde skutečně skončily,“ řekla Jana Antonínová, vedoucí odpadového hospodářství oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně. Poměrně vysoká pokuta odpovídá množství odpadu – šlo celkem o více než 11 tisíc tun kategorie „nebezpečný odpad“ a více než osm tisíc tun kategorie „ostatní“.

Podle ředitele ČIŽP Erika Geusse je pro životní prostředí nepřijatelné a velmi nebezpečné, pokud inspektoři nevědí a nemohou nikde zjistit, kde odpady ve skutečnosti končí. „Může se jednat o snahu tyto informace zatajit a znemožnit sledování pohybu odpadů, a to především proto, že se v odpadech točí velké peníze. Jde o závažné a společensky neakceptovatelné jednání, které navíc znevýhodňuje firmy, které povinnosti plní,“ upozornil Geuss.

ČIŽP o zjištěných skutečnostech informovala další orgány státní správy. Vzhledem k tomu, že společnost CITITI SERVIS opakovaně porušovala zákon o odpadech, podali inspektoři podnět k odebrání oprávnění k provozování mobilních zařízení ke sběru a výkupu odpadů na příslušný krajský úřad, a také na příslušný živnostenský úřad ve věci zrušení živnosti nakládání s odpady.

S překážkami při kontrolách nakládání s odpady a s problémy s poskytováním požadovaných dokladů se bohužel inspektoři setkávají poměrně často. „Pokud firmy do svého vlastnictví prokazatelně přijímají velké množství nebezpečných a ostatních odpadů, s inspekcí nekomunikují a neumí prokázat, jak s odpadem naložily, je to závažné porušení zákona a my jsme nuceni uložit pokutu v řádech statisíců až miliónů,“ řekl Erik Geuss.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

19:15 DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v Opravně tramvají v Ústředních dílnách v Hostivaři uvedl do prov…