Janáčkova filharmonie Ostrava zahajuje 65. sezónu

18.08.2018 8:20

Janáčkova filharmonie zahájí 65. sezónu 27. 9. 2018 v Domě kultury města Ostravy. Na programu koncertu, který je součástí celoročního projektu Janáček Ostrava 2018, zazní kromě duetu z jubilantovy opery Příhody lišky Bystroušky, ještě Moraviana Zdeňka Merty a Čajkovského Pátá symfonie, jež byla soudobou kritikou označena za „nejvýznamnější hudební událost naší doby“. Koncert, který diriguje šéfdirigent JFO Heiko Mathias Förster, začíná v 19 hodin.

Janáčkova filharmonie Ostrava zahajuje 65. sezónu
Foto: Ivan Korc
Popisek: Janáčkova filharmonie

Oba mužští takříkajíc domácí sólisté stále náleží k mladší generaci, přesto již stihli absolvovat úctyhodnou kariéru. Frenštátský rodák Martin Kasík prorazil náhle ve svých 22 letech jako laureát soutěže Pražského jara (1998) a o rok později také prestižní soutěže v New Yorku. A jaký je jeho vztah k rodákovi Janáčkovi, od jehož smrti uplynulo letos 90 let? "Na Leoši Janáčkovi mi připadá fascinující, jak dokázal z moravského folklóru udělat světovou hudbu, jeho naprosté novátorství a hlavně psychologická působnost - je schopen pár tóny vyvolat hluboké dojetí. Je to opravdu hudba zabodnutá v krvi a v životě".

Rodilý Ostravan Jan Martiník je už desátým rokem předním basistou berlínských operních scén, zatímco české prostředí se s jeho pěveckým i lidským charismatem seznamuje teprve v posledních letech.

S Ostravou je spojeno i jméno sólistky Patrice Janečkové, která zde žije a studuje. Ani ona si se svými kolegy, pokud se jedná o kariéru nazadá. S Janáčkovou filharmonií poprvé zpívala v 10 letech, o dva roky svým zpěvem okouzlila celé Česko v soutěži Talentmánia, a v roce 2014 zvítězila v celosvětové soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra v Římě.

Vstupenky v ceně od 160 Kč můžete zakoupit v prodejním místě JFO tzv. Janáček pointu ve vstupním prostoru Domu kultury města Ostravy nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu. Více nejen o tomto koncertu se dočtete na www.jfo.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…