KRNAP: Krtek žije už dva roky a daří se mu

20.01.2016 12:21

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Správy KRNAP ve Vrchlabí, zvané Krtek, je v provozu už třetím rokem. Za dva roky jej navštívilo téměř 14 158 návštěvníků a získalo sedm význačných ocenění nebo nominací.

KRNAP: Krtek žije už dva roky a daří se mu
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

Nejvíce využívanou částí Krtka je laboratoř a učebna, kde lektoři ekologické výchovy pořádají programy pro děti všech věkových kategorií. Často je využíván přednáškový sál, a to jak pro interní akce Správy KRNAP, tak pro přednášky a filmové projekce pro veřejnost. Ani galerie nezůstává pozadu. „Uspořádali jsme netradiční akce jako výstavu plastik vrchlabského architekta Miloslava Říhy, adventní koncert v garáži nebo one-man-show Jana Horáka nazvanou František Blázen, o patronu ochránců zvířat,“ vypočítává Michal Skalka ze Správy KRNAP, který je programovým ředitelem Krtka. „Navštěvovanější jsou programy pro základní školy a veřejnost. Ta k nám přichází na čtvrteční přednášky a promítání, školní mládež zase chodí na programy do učebny,“ doplnil Skalka.

Lidem se stavba většinou líbí. Vnímají kontrast mezi šedou strohou garáží a přírodním teplem překližek v dalších místnostech. Architekturu ale nejvíce obdivují odborníci. „Krtek je a bude stavbou stejně významnou a navštěvovanou, jako je třeba brněnská vila Tugendhat“, komentuje kvalitu architektury ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Jejím důkazem je i to, že Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Krtek získalo tyto nominace a ocenění :

• Nominace architekta Petra Hájka na prestižní ocenění Architekt roku 2014
• Nominace na Stavbu roku 2014
• Cena Architecture Week, 2014
• Stavba roku Královéhradeckého kraje, 2014
• International Piranesi Award, 2014
• Čestné uznání 11. ročníku Mezinárodní soutěže o ekologickou architekturu, Itálie, 2015
• Nominace na evropskou Cenu Mies van der Rohe Award, 2015

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Krtek vzniklo vedle administrativní budovy Správy KRNAP. Rozšiřuje nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Je místem pořádání veřejných přednášek a konferencí. K tomu slouží přednáškový sál s kapacitou 76 míst + 2 bezbariérová místa pro imobilní posluchače. Díky širokoúhlému plátnu a prostorového zvuku má parametry malého kinosálu. K samotné výuce slouží laboratoř vybavená mikroskopy a lupami s kamerou a učebna. Přímý kontakt teoretické a praktické části výuky hraje při vzdělávání důležitou roli. Proto je součástí prostoru učebny s kapacitou 30 míst také laboratoř, do níž se vejde 16 studentů. V objektu je také galerie, knihovna, ekoporadna a parkování pro klienty. Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání se stává centrem nejen pro obyvatele Krkonoš, ale dosahuje také evropské úrovně v zaměření na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu.

Jeho stavba byla podpořena z Operačního programu Životní prostředí, Prioritní osa 7.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

16:46 ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela doplněné n…