KRNAP: Odborníci řeší v projektu MaGICLandscape zelenou infrastrukturu Krkonoš

26.02.2019 16:51

Správa Krkonošského národního parku od roku 2017 realizuje spolu se svými partnery tříletý mezinárodní projekt Managing Green Infrastructure in Central European Landscapes (MaGICLandscapes). V současné době řeší problematiku hodnocení funkčnosti a benefitů zelené infrastruktury Krkonoš a okolí.

KRNAP: Odborníci řeší v projektu MaGICLandscape zelenou infrastrukturu Krkonoš
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

Klíčovým konceptem evropské agendy je zelená infrastruktura (ZI). Dle definice Evropské komise se jedná o „Strategicky plánovanou síť přírodních a polopřírodních oblastí s rozdílnými environmentálními prvky, jež byla navržena a pečuje se o ni s cílem poskytovat širokou škálu ekosystémových služeb. Zahrnuje zelené plochy (nebo modré plochy, jde-li o vodní ekosystémy) a jiné fyzické prvky v pevninských (včetně pobřežních) a mořských oblastech. Na pevnině se zelená infrastruktura může nacházet ve venkovských oblastech i v městském prostředí.“

Přeshraniční partneři z obou Krkonošských národních parků mezinárodního projektu MaGICLandscapes se scházejí ke společné diskusi nad problematikou hodnocení funkčnosti a benefitů zelené infrastruktury Krkonoš a okolí. Ta nám poskytuje a zajišťuje celou řadu tzv. ekosystémových služeb, jako jsou mimo jiné: zadržování vody v krajině, produkce čistého ovzduší, příjemné klima v horkých dnech, nebo také plní funkci útočiště pro celou řadu ohrožených druhů (např. tetřívek). V neposlední řadě je zelená infrastruktura také útočištěm mnoha volnočasových aktivit člověka, který její služby v Krkonoších velmi často vyhledává. Správy obou parků v rámci projektu identifikují prvky zelené infrastruktury, jejich význam, stupně přirozenosti a funkce. Snaží se identifikovat problémová místa a navrhnout optimální management, který by zajistil její plnohodnotné funkce.

Projekt je podpořen prostředky z programu spolupráce Interreg CENTRAL EUROPE a spolufinancován Evropským regionálním rozvojovým fondem (ERDF). Správa KRNAP a ředitelství KPN na něm spolupracuje s vedoucím partnerem – Technickou univerzitou v Drážďanech a dalšími 9 partnery z Německa, Rakouska, Itálie, Polska a České republiky.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…